Televizní pořad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Televizní pořad je audiovizuální televizní obsah vysílaný vzduchem, kabelovou televizí nebo internetovou televizí. Oproti televizní reklamě nebo upoutávkám slouží k získání a zabavení diváků.

Televizní pořad může být jak jednorázovou produkcí, tak i, mnohem častěji, sérií navazujících produkcí. Podle vztahů k realitě jsou televizní pořady děleny na faktuální a fikční. Mezi faktuální televizní žánry patří zpravodajství, publicistika, dokumentární pořady, populárně-zábavné pořady (kvízy, talk show, sport, hudba, zájmové magazíny, aj.) a reality show (talentové soutěže, docusoap, sociální experimenty, aj.).[1] Naopak fikční pořady nemají bezprostřední vztah k událostem v realitě a jejich příběhy a postavy jsou dílem scenáristů.[2]

Dle četnosti se dělí televizní pořady na jednorázové a seriálové (na pokračování). Jednorázový televizní pořad může být označen jako „speciál“ nebo „speciální díl“. Dalším příkladem jednorázového pořadu je televizní film, fikční filmový snímek realizovaný v televizní produkci a určený pro televizi, který nebyl promítán v kinech. Pořady seriálového typu jsou označovány televizní seriály (obvykle fikčního charakteru) či televizní show (faktuální charakter). Pořady vysílané po delší dobu několika let bývají rozdělovány do jednotlivých řad, které každoročně přináší určitý počet nových dílů. Pokud má televizní pořad malý a předem omezený počet dílů, je nazýván minisérií.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Television program na anglické Wikipedii.

  1. KORDA, Jakub. Úvod do studia televize 2. Faktuální televize a její žánry. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013. Dostupné online. ISBN 978-80-244-3611-1. S. 30. Dále jen Korda. 
  2. Korda, s. 8.

Literatura[editovat | editovat zdroj]