Spider-Man 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Spider-Man 2
Původní název Spider-Man 2
Země USA
Jazyk Angličtina
Délka 127 min.
Žánr akční / fantasy
Předloha Spider-Man
Námět Založeno na komiksu od: Stan Lee a Steve Ditko
Scénář Alvin Sargent
Režie Sam Raimi
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Tobey Maguire
Kirsten Dunst
James Franco
Alfred Molina
Rosemary Harris
J. K. Simmons
Produkce Avi Arad
Laura Ziskin
Grant Curtis
Stan Lee
Hudba Danny Elfman
Kamera Bill Pope
Kostýmy James Acheson
Střih Bob Murawski
Výroba a distribuce
Premiéra 22. července 2004 (ČR)
23. července 2004 (USA)
Studia Marvel Studios
Laura Ziskin Productions
Distribuce Columbia Pictures
Rozpočet $200 milionů
Tržby $783,766,341
Přístupnost PG-13
Ocenění Oscar za vizuální efekty
Předchozí a následující díl
Spider-Man (2002) Spider-Man 3 (2007)
Spider-Man 2 na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spider-Man 2 je americký superhrdinský akční film založený na stejnojmenném komiksu. Snímek natočil režisér Sam Raimi v roce 2004. V hlavní roli Tobey Maguire. Film získal Oscara za vizuální efekty.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dva roky po událostech prvního filmu Peter Parker vede vnitřní spor mezi bojem proti zločinu a normálním životem. Kvůli zaneprázdněnosti v roli Spider-Mana ztratí svou práci a ocitne se ve finanční nouzi. Navíc stále myslí na svou expřítelkyni Mary Jane.

Jeho kamarád Harry Osborne po smrti svého otce převzal firmu. V duchu však stále nenávidí Spider-Mana, kterého viní ze smrti otce. Harry najme vědce Otto Octaviuse, který se však během jednoho experimentu přemění v Dr. Octopuse. Spider-Man se mu postaví, ale kvůli vnitřnímu neklidu se nedokáže soustředit a plně ovládat své schopnosti, a tak prohraje boj.

Peter navíc zjistí, že má Mary Jane nového přítele Johna Jamesona a ze vzteku se popere s opilým Harrym kvůli jeho nenávisti ke Spider-Manovi. Poté, co si uvědomí, že nezvládá dvojí identitu, rozhodne se skončit s dráhou Spider-Mana a věnuje se jen svému životu. Bez něj však zločinnost ve městě vzrostla o 75%. Posléze si Peter uvědomí, že dobro města a ostatních lidí je důležitější než jeho vlastní spokojenost a znovu začne být Spider-Manem.

Mezitím Dr. Octopus se spojí s Harrym a nabídne mu chytit Spider-Mana za tritinium potřebné k jeho pokusům. Octopus navíc zajme i Mary Jane, při kterém řekne Peterovi, aby se Spider-Man setkal s Dr. Octopusem na střeše hodinové věže.

Spider-Man dorazí na střechu hodinové věže. Tam se setká s Dr. Octopusem a začne s ním bojovat. Oba při boji spadnou na metro. Octopus dává metro na plnou rychlost, který se nekontrolovatelně řítí na nedostavěný most. Dr. Octopus uteče a Spider-Man se pokouší zastavit vlak velkým množstvím pavučin.To se mu povede, ale od strašné námahy omdlívá a před pádem ho zachrání cestující. Ti mu podávají jeho ztracenou masku a slibují, že nikomu neřeknou, kdo je zač. Dr. Octopus se ale vrátí a chytí Spider-Mana, navzdory cestujících snažící se ho chránit.

Dr. Octopus přivede Spider-Mana k Harrymu, převezme tritinium a odejde. Harry půjde zabít Spider-Mana, avšak se vyděsí, když mu sundá masku a zjistí, že je to jeho přítel Peter Parker. Peter zjišťuje od něho, kde se nachází Dr. Octopus a vydá se za ním bojovat. On zvítězí nad Dr. Octopusem a zachrání i Mary Jane.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Tobey Maguire Peter Parker / Spider-Man
Kirsten Dunst Mary Jane Watsonová
James Franco Harry Osborn
Alfred Molina Dr. Otto Octavius / Dr. Octopus
Rosemary Harris May Parkerová
J.K. Simmons J. Jonah Jameson
Daniel Gillies John Jameson
Dylan Baker Dr. Curt Connors
Willem Dafoe Norman Osborn / Zelený skřet - (ve vzpomínkách a halucinacích Harryho)

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

Zisk a rekordy[editovat | editovat zdroj]

V amerických kinech film v první den vydělal 40,4 miliony amerických dolarů, což zlomilo rekord předchozího dílu, který si udržel až do roku 2005. V Severní Americe celkem vydělal $373 585 825, v ostatních zemích poté $410 180 516. Celkem tedy $783 766 341, čímž je 37. nejvýdělečnějším filmem historie.[1]

V České republice byl film uveden do kin skrze distribuční společnost Falcon. Za první promítací víkend zhlédlo film 35 900 diváků a v kinech tak nechali kolem 4 milionů korun.[2] Celkem v ČR film vydělal okolo 20 milionů korun ($753 000).[3]

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Spider-Man 2 (2004) [online]. Box Office Mojo, [cit. 2009-02-05]. Dostupné online.  
  2. http://www.filmy.wz.cz/view.php?nazevclanku=&cisloclanku=2004073001
  3. http://boxofficemojo.com/movies/?page=intl&id=spiderman2.htm