Tobey Maguire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tobias Maguire
Tobey Maguire na premiéře filmu Spider-Man 3 v roce 2007.
Tobey Maguire na premiéře filmu Spider-Man 3 v roce 2007.
Rodné jméno Tobias Vincent Maguire
Narození 27. června 1975 (41 let)
USA Santa Monica, Kalifornie, USA
Aktivní roky 1988-dodnes
Sídlo USA
Významné role Spider-Man (Spider-Man/Peter Parker)
Cena Emmy
2002 Spider-Man (film)
Zlatý glóbus
2002-Spider-Man (film), 2004-Spider-Man 2, 2007-Spider-Man 3, 2013-Velký Gatsby
Cena BAFTA
2004- Spider-Man 2,2007-Spider-Man 3
Umělecké ceny
nejlepší herec roku:2002, 2004, 2007 2013, 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tobias Vincent Maguire (* 27. června 1975 Santa Monica, (USA) je americký herec.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Je synem sekretářky a kuchaře. Jeho rodiče se rozvedli, když mu byly 2 roky. Vyrůstal v Oregonu, Washingtonu, Britské Kolumbii a jižní Kalifornii. Když mu bylo 13 let, poprvé vystoupil v televizi v show Rodneyho Dangerfielda, díky čemuž získal průkazku hereckých odborů. Do roku 1992 dostával pouze malé role, ale v tomto roce získal hlavní roli v americkém sitcomu Ohromný Scott (Great Scott), kde si zahrál teenagera s přebujelou fantazií Scotta Melroda. Poté již následovaly velké role ve filmech jako Ledové bouře, Městečko zázraků, Pravidla moštárny aj. Je vegetarián. Proslavila ho zejména filmová trilogie Spider-Mana v letech 2002, 2004 a 2007 kde si zahrál Spider-Mana/Petera Parkera.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

1992-2000[editovat | editovat zdroj]

Rok 1992 byl pro Tobeyho Maguira zlomový. Zahrál si titulní roli ve filmu Ohromný Scott. Poté se nabídky jen hrnuly: Do háje, no a co, Duk of Groove, Ledová Bouře, Pozor na Harryho, Pleasantville: Městečko zázraků, Strach a hnus v Las Vegas, Pravidla moštárny, Jízda s ďáblem, Pleasantville: Městečko záhad, [[Wonder Boys]].To všechno stihl za 8 let. To ovšem není všem filmům zdaleka konec.

Jako kočky a psi, Spider-Man[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 si Tobey Maguire zahrál ve filmu Jako kočky a psi. Poté přišla největší role v jeho živoťě. Zahrál si Spider-Mana/Petera Parkera ve filmu Spider-Man (film). Pokračování filmu Spider-Man 2 je stejně důležité jako další sequel s názvem Spider-Man 3. Za 3. a poslední pokračování filmu Spider-Man dostal Oskara za vizuální efekty. Také dostal cenu BAFTA za herecký výkon a Zlatý glóbus.

The Crusaders a Velký Gatsby[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 si zahrál ve filmu The Crusaders. Poté následovala velká role ve filmu Velký Gatsby, kde předvedl úžasný výkon.

Odmítnuté filmy[editovat | editovat zdroj]

Tobey Maguire si měl v roce 1995 zahrát ve filmu Batman navždy Robina, ale kkvůli práci na filmu Ohromný Scott roli nepřijmul.Místo něho roli získal Chris O'Donnell který si zahrál i v pokračování Batman a Robin.Ovšem po jeho úspěšné triologii o Spider-Man mu byla nabídnuta další role superhrdiny.Měl hrát Deadpoola ve filmu Deadpool (film). tuto roli nakonec hrál Ryan Reynolds

Spider-Man[editovat | editovat zdroj]

Logo filmů o Spider-Manovi

V roce 2001 dostal Tobeyias Maguire nabídku hrát Petera Parkera/Spider-Mana ve filmu o Spider-Manovi. Snímek šel do kin v roce 2002 a měl obrovský úspěch. Dočkal se dvou pokračování: Spider-Man 2 v roce 2004 a Spider-Man 3 v roce 2007. Další plánovaný film Spider-Man 4 byl zrušen. Hlavní padouch měl být Carnage. Reeboot filmové trilogie v roce 2012 Amazing Spider-Man nebyl vřele přijat a většina fanoušků označili Tobeyho Maguira jako nejlepšího Spider-Mana.

Marvel Cinematic Universe[editovat | editovat zdroj]

V roce 2015 se uvažovalo o návratu Tobeyho Maguira do role Spider-Mana ve filmech: Captain America: Občanská válka, Spider-Man: Homecoming a Avengers: Infinity War. Nakonec byl do uvedeným filmů obsazen Tom Holland.

Anketa superhrdinů[editovat | editovat zdroj]

V anketě, která se konala v roce 2011, se umístil 2. Šlo o nejlepšího filmové superhrdiny. Výsledky jsou následující:1. Robert Downey Jr. jako Iron Man 2. Tobey Maguire jako Spider-Man 3. Chris Evans jako Captain America

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]