Spider-Man (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Spider-Man
Původní název Spider-Man
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 121 min
Žánr dobrodružné sci-fi
Předloha Spider-Man
Námět Stan Lee
Steve Zitko
Scénář David Koepp
Režie Sam Raimi
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Tobey Maguire
Kirsten Dunst
Willem Dafoe
Produkce Laura Ziskin
Ian Bryce
Hudba Danny Elfman
Marc Mann
Kamera Don Burgess
Střih Bob Murawski
Arthur Coburn
Výroba a distribuce
Premiéra 2002
Studio Columbia Pictures
Rozpočet $139 000 000
Tržby $821 708 551
Předchozí a následující díl
Spider-Man 2
Spider-Man na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spider-Man je americký sci-fi dobrodružný film. Snímek natočil režisér Sam Raimi v roce 2002.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Peter Parker je patnáctiletý středoškolák. Ve škole si ho často dobírají pro jeho zálibu k vědě. Žije v New Yorku ve čtvrti Queens, na ulici Forest Hills s tetičkou May a strýčkem Benem. Je zpočátku tichý a zamklý, pilně studující žák s talentem dostat se na ty nejvyšší posty uznávaného vědce. Na demonstraci nové radioaktivní technologie se však stala nehoda, která ho změnila navždy. Když zrovna fotografoval přístroj, který právě byl premiérově spouštěn, pro školní noviny, spustil se do radioaktivního záření malý pavouček. Ten otřesen zářením se pustil ze své vlastní sítě přímo na Petrovu ruku. Než stačil Petr odrhnout oko od foťáku a zjistit, co se děje, pavouk ho stačil ošklivě kousnout. S hrozným úlekem, aniž by zhlédl dokončení demonstrace, utekl Petr domů.

Po dlouhých nočních můrách se druhý den probudil s novým pocitem. S něčím, co mu dávalo energii do života, navíc s nadlidskou silou. A za několik hodin si stačil uvědomit, co se děje. Byl to ten pavouk! Ten, kterého zahlédl utíkat pryč od své nohy. To on ho kousl. Po pozdějším zkoumání zjistil, že jeho DNA člověka se smíchala s DNA pavouka. Teprve pak si uvědomil co vše by teoreticky mohl. Za pomocí znalostí své vědy, nějakým záhadnými impulsy vysílanými z mozku, si vyrobil pavoučí vlákno lidské velikosti, jeho postup znal zpaměti. Také si k tomu pořídil spouštěcí mechanismus, který si začal dávat pod svůj oblek a aktivuje se poklepáním prostředníčku a prsteníčku na předzápěstí. V té době uvažoval o tom, jak získat slávu, nebo si slušně přivydělat peníze.

Začal vystupovat v show zvané 'Vstupte a užasnete', kde pomocí svých síťostřel na dálku zhasínal hořící svícny. Potom v novinách objevil nabídku od WWA. Známá společnost pořádající zápasy v souboji na život a na smrt, která neručí za zranění přihlášených. Když si pak v šatně počítal svoje peníze, utíkal přes ní zloděj a za ním policista, který křičel na Petra, ať zloděje chytí. Odmítl z důvodu, že je zápasník a ne strážce zákona. Když přišel domů, zjistil, že strejda Ben, byl zabit pistolí. Petr si řekl, že jako Spiderman dostane toho vraha jako první. Stalo se tak. Našel ho v jednom opuštěném skladě. Byl to tentýž zloděj, co ukradl peníze od WWA. A tak se Spider-Man rozhodl bojovat za dobro zákona, neboť si neustále kladl za vinu smrt svého strýčka Bena. Kdyby býval zloděje chytil hned při činu, nemuselo nikdy dojít k vraždě jeho strýce. Od té doby mu není osud dobra lhostejný a zároveň se ponaučil a ví, že:

„Velká síla vyžaduje velkou zodpovědnost.“ {{ .

 w}}

Společnost Oscorp vytvořila plyn, který když člověk bude dýchat 5 min., tak zesílí.Norman Osborn do toho plynu vstoupí, ale zešílí.Vytvoří si kovový oblek a kluzák s tryskami.Kluzák má ve výzbroji čepele a vybušné a plynové bombičky.Začne si říkat Green Goblin a život celého města závisí na Spider-Manovi.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Tobey Maguire Peter Parker/Spider-Man
Kirsten Dunst Mary Jane Watsonová
Willem Dafoe Norman Osborn (Green Goblin)/Zelený skřet
James Franco Harry Osborn
Cliff Robertson Ben Parker
Rosemary Harris May Parkerová
J.K. Simmons J. Jonah Jameson
Ron Perkins dr. Mentel Stromm
Randy Savage Kostiřez McGraw

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Spider-Man