Amazing Spider-Man 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Amazing Spider-Man 2
Logo filmu
Logo filmu
Základní informace
Původní názevThe Amazing Spider-Man 2
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka142 min
Žánryakční
dobrodružný
sci-fi
Předlohakomiks Spider-Man
NámětAlex Kurtzman
Roberto Orci
Jeff Pinkner
James Vanderbilt
ScénářAlex Kurtzman
Roberto Orci
Jeff Pinkner
RežieMarc Webb
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleviz obsazení
ProdukceAvi Arad
Matt Tolmach
HudbaHans Zimmer
The Magnificent Six
KameraDan Mindel
StřihPietro Scalia
Výroba a distribuce
Premiéra2. května 2014
Produkční společnostiColumbia Pictures
Marvel Enterprises
DistribuceSony Pictures
Rozpočet200 milionů $
Tržby709,0 milionů $
Předchozí a následující díl
Amazing Spider-Man
Amazing Spider-Man 2 na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amazing Spider-Man 2 (v anglickém originále The Amazing Spider-Man 2) je americký akční sci-fi film z roku 2014, který natočil Marc Webb. Snímek vychází z komiksů o superhrdinovi Spider-Manovi, vydávaných vydavatelstvím Marvel Comics, a je sequelem filmu Amazing Spider-Man z roku 2012. V titulní roli se opětovně představil Andrew Garfield. Do amerických kin byl film, jehož rozpočet činil 200 milionů dolarů, uveden 2. května 2014, přičemž celosvětově utržil 708 982 323 dolarů.[1]

Snímek Amazing Spider-Man 2 se měl stát základním kamenem širšího fikčního světa. Již v roce 2013 byly oznámeny další dva navazující filmy o Spider-Manovi, s premiérami ohlášenými na roky 2016 a 2018, a dva spin-offy. Kvůli nízkým tržbám druhého dílu Amazing Spider-Mana ale studio Sony Pictures tyto plány zrušilo. Postava Spider-Mana byla v roce 2015 propůjčena do snímků fikčního světa Marvel Cinematic Universe od Marvel Studios.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Peter Parker coby Spider-Man chrání New York před zločinci, zároveň však chodí se Gwen Stacyovou, která o jeho identitě maskovaného hrdiny ví. Pavoučí muž pronásleduje muže, který zběsile ujíždí v dodávce a ničí město. Porazí ho a zároveň zachrání Maxe Dillona, který je shodou okolností opodál. Max pracuje jako elektrikář ve velké technologické firmě Oscorp. Jednoho dne chce opravit elektrické vedení v budově společnosti, jenže je proudem zasažen a spadne mezi elektrické paúhoře, kteří ho pokoušou. Stane se z něj Electro, který dokáže ovládat elektřinu, z níž získává sílu.

Ve stejné době zemře majitel Oscorpu Norman Osborn a společnost převezme jeho syn Harry, dávný kamarád Petera Parkera. Spider-Man absolvuje souboj s Electrem, kterého porazí, a ten je odvezen do vězení. Peter se zastaví za Harrym a ten mu oznámí, že umírá na stejnou nemoc, jako jeho otec. Harry si myslí, že Spider-Manova krev, ovlivněná geneticky modifikovaným pavoukem, jenž ho kousl, by ho mohla vyléčit a po Peterovi, který prodal několik jeho fotek do novin, chce, aby ho přivolal. Peter se po chvíli váhání skutečně za Harrym vrátí v kostýmu Spider-Mana a vysvětlí mu, že jeho krev by ho pravděpodobně zabila. Harry se rozzuří a Spider-Man odejde.

Peter chce také zjistit více o svém otci Richardovi, který působil jako vědec v Oscorpu a před lety zemřel při nehodě. Od své tety May zjistí nějaké podrobnosti a díky nim najde tajnou stanici metra, která sloužila jako otcova laboratoř. V ní se skrýval před Normanem Osbornem a společností Oscorp, protože zjistil, že jeho projekt genetického inženýrství chtějí využít pro vojenské účely. Harry osvobodí Electra, aby mu pomohl chytit Spider-Mana, a následně si aplikuje jed geneticky modifikovaných pavouků, který ho promění do podoby goblina. Zároveň najde oblek a vybavení, které sestavil jeho otec.

Electro se utká ve městě se Spider-Manem, který ho ale definitivně porazí. Na kluzáku dorazí i šílený Harry, který díky přítomnosti Gwen odhalí Spider-Manovu identitu. Peter jej však rovněž dokáže porazit, ale Gwen při souboji zemře. Harry je zatčen a umístěn do vězení.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Herci při propagaci filmu Amazing Spider-Man 2 v Singapuru

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Sequel filmu Amazing Spider-Man byl potvrzen v roce 2012. V září toho roku Andrew Garfield potvrdil, že se vrátí do role Spider-Mana. Emma Stone podepsala smlouvu na dva sequely. Herec J. K. Simmons vyjádřil svůj zájem o zopakování role J. Jonaha Jamesona z Raimiho spider-manovské trilogie. V říjnu 2012 se mluvilo o využití Electra jako padoucha, jeho roli nakonec získal Jamie Foxx. V říjnu 2012 jednala Shailene Woodley o roli Mary Jane Watsonové, kterou sice získala, ale nakonec byla tato postava z filmu odstraněna. Režisér Webb vysvětlil, že se chtěl soustředit na vztah Petera a Gwen. V prosinci roku 2012 prozradil režisér Marc Webb, že postavu Harryho Osborna si zahraje Dane DeHaan. V únoru 2013 byl obsazen Paul Giamatti a roli Normana Osborna získal Chris Cooper.

Natáčení filmu začalo v únoru 2013. Jako první ze spider-manovských filmů byl natáčen kompletně ve státě New York, přičemž většina hlavních scén byla filmována ve městě Rochester. Na konci června téhož roku bylo hlavní natáčení ukončeno.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

V severoamerických kinech utržil snímek Amazing Spider-Man 2 během prvního víkendu 91,6 milionu dolarů. Celkově utržil film v Severní Americe 202 853 933 dolarů a v ostatních zemích 506 128 390 dolarů. Celosvětové tržby tedy činily 708 982 323 dolarů.[1]

V České republice byl film uveden do kin distribuční společností Falcon. Za první promítací víkend zhlédlo film 22 569 diváků, kteří nechali v kinech přibližně 3,5 milionu korun. Celkově snímek v ČR utržil přibližně 11,3 milionů korun.[2]

Filmová kritika[editovat | editovat zdroj]

Server Kinobox.cz dal snímku Amazing Spider-Man 2 hodnocení 68 %, založené na 23 českých a slovenských recenzích.[3] Server Rotten Tomatoes udělil filmu známku 5,8/10 (na základě 280 recenzí, z nichž 145 bylo spokojených, tj. 52 %).[4] Od serveru Metacritic dostal film 53 bodů ze 100 (na základě 49 recenzí).[5]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Rok Ocenění Kategorie Nominovaný Výsledek Zdroje
2014 Teen Choice Awards Nejlepší film sci-fi/fantasy Amazing Spider-Man 2 nominace [6]
Nejlepší filmový herec: sci-fi/fantasy Andrew Garfield nominace
Nejlepší filmová herečka: sci-fi/fantasy Emma Stone nominace
Nejlepší filmový zloduch Jamie Foxx nominace
Nejlepší filmový polibek Andrew Garfield a Emma Stone nominace
2015 Kids' Choice Awards Nejoblíbenější film Amazing Spider-Man 2 nominace [7][8]
Nejoblíbenější filmový herec Jamie Foxx nominace
Nejoblíbenější filmová herečka Emma Stone vítězství
Nejoblíbenější filmová akční hvězda Andrew Garfield nominace
Nejoblíbenější zloduch Jamie Foxx nominace
Saturn Awards Nejlepší film inspirovaný komiksem Amazing Spider-Man 2 nominace [9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b The Amazing Spider-Man 2 [online]. Boxofficemojo.com [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The Amazing Spider-Man 2 - Tržby a návštěvnost [online]. Kinomaniak.cz [cit. 2017-07-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-03-20. 
  3. Amazing Spider-Man 2: Recenze [online]. Kinobox.cz [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. 
  4. The Amazing Spider-Man 2 (2014) [online]. Rottentomatoes.com [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. The Amazing Spider-Man 2 [online]. Metacritic.com [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Teen Choice Awards 2014 Nominees Revealed! [online]. Yahoo.com, 2014-06-17 [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. KEEGAN, Simon. Kids' Choice Awards: All the winners and losers at this year's gunge-fest [online]. Mirror.co.uk, 2015-03-29 [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Kids' Choice Awards 2015: The Complete Winners List [online]. Hollywoodreporter.com, 2015-03-28 [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. BARTON, Steve. 2015 Saturn Awards Nominees Announced [online]. Dreadcentral.com, 2015-03-03 [cit. 2017-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]