Miles Morales

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cosplayer inspirovaný komiksovou postavou Milese Moralese.

Miles Morales je fiktivní postava komiksových příběhů vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. Poprvé se objevil v komiksovém sešitu Ultimate Fallout #4 v srpnu 2011 jako jeden z řady nositelů identity superhrdiny Spider-Mana. Je výtvorem tvůrčího dua, které tvořili Brian Michael Bendis a Sara Pichelli. Podoba postavy byla inspirována tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou a muzikantem a hercem Donaldem Gloverem.

V komiksovém světě se objevil v roce 2011 v alternativní verzi univerza Ultimate Marvel, poté co zde zemřel Peter Parker (ultimate verze). Následně se objevoval v komiksu Ultimate Comics: Spider-Man. V roce 2012 začal být vysílán animovaný seriál Ultimate Spider-Man, Miles se v něm začal objevovat od třetí sezóny od roku 2016. V roce 2018 se dočkal vlastního animovaného filmu Spider-Man: Paralelní světy. Poté, co Marvel v roce 2015 ukončil existenci Ultimate Marvelu byla postava Milese Moralese přesunuta během iniciativy All-New, All-Different Marvel do hlavního univerza Marvel Universe.

Postava vzbuzuje rozporuplné reakce. Část čtenářů, kritiků a dalších, včetně Stana Lee, oceňuje pozitivní dopad jako inspirativního vzoru pro afroamerické a latinoamerické čtenáře (Miles Morales je synem Afroamerického otce a Latinoamerické matky), jiní však postavu kritizují jako důsledek politické korektnosti, což ovšem vedení Marvelu odmítá.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Koncept černošského Spider-Mana byl poprvé navržen v roce 2008 po zvolení Baracka Obamy prezidentem USA. Myšlenku podporoval tehdejší šéfredaktor Marvelu Axel Alonso. Vývoj postavy nakonec trval déle a představena byla až v roce 2011, poté co Ultimate Peter Parker zemřel. Ačkoliv je Morales prvním Afroameričanem, který nosí kostým Spider-Mana, je až druhý Latinoameričan. Prvním byl Miguel O'Hara, který byl Spider-Manem v 90. letech v komiksu Spider-Man 2099.

Postavu zrealizovali scenárista Brian Michael Bendis a kreslířka Sara Pichelli. Bendis potvrdil, že postava byla inspirována vystoupením herce Donalda Glovera v seriálu Zpátky do školy. Bylo to také reakcí na iniciativu fanoušků, kteří podporovali, aby Glover získal hlavní roli v tehdy připravovaném filmu Amazing Spider-Man. Sara Pichelli navrhla kostým, který se od tradičního kostýmu Spider-Mana liší, má více černých částí v kombinaci s červenou. Poprvé se objevil v minisérii Ultimate Fallout a poté v sérii Ultimate Comics: Spider-Man.

Morales se narodil a vyrůstal v Brooklynu v New Yorku. V prvním sešitu mu bylo 13 let a byl synem Afroameričana a Američanky s kořeny z Portorika. Stejně jako Peter Parker byl inteligentním nerdem. Bendis mu však dal jiné vnitřní konflikty. Miles například obdivuje svého strýce Aarona, o kterém ale neví, že se živí zločinem. Jeho otec Jefferson mu později vysvětlí, že v mládí byli on i Aaron zlodějíčci, kteří byli také za své přečiny odsouzeni a uvězněni. Jeffersona pobyt ve vězení přivedl k opuštění zločinu, ale Aarona k němu více přivázal. Miles se poté musí vypořádat s tím, jestli i on skončí jako zločinec, nebo jako kladná postava.

V roce 2012 se objevil v minisérii Spider-Men a v sešitu Age of Ultron #10, který ho postupně propojoval s hlavním univerzem Marvelu planety Země-616. Série Ultimate Comics: Spider-Man byla zrušena v listopadu 2013 a děj pokračoval v minisérii Cataclysm: Ultimate Spider-Man. Poté pokračoval v sérii Miles Morales: Ultimate Spider-Man. Po událostech v crossoveru "Secret Wars" v roce 2015 byl Ultimate svět ukončen a Miles Morales byl v rámci All-New, All-Different Avenger plně převeden do hlavního univerza. Zde dostal vlastní novou sérii s názvem Spider-Man (od roku 2016). V roce 2018 odešel Bendis ke konkurenci DC Comics a série byla v průběhu roku 2018 zrušena. Ovšem hned v prosinci 2018 začala vycházet série Miles Morales: Spider-Man, kterou psal Saladin Ahmed. V prosinci 2022 navázala druhá série, kterou psal Cody Ziglar a nejdříve kreslil Federico Vicentini.

Vlastní série:

  • Ultimate Comics: Spider-Man (Vol. 2) #1–28 (2011–2013)
  • Cataclysm: Ultimate Spider-Man #1–3 (2014)
  • Miles Morales: Ultimate Spider-Man #1–12 (2014–2015)
  • Spider-Man (Vol. 2) #1–21 (2016–2017)
  • Spider-Man (Vol. 1) #234–240 (2017–2018)
  • Miles Morales: Spider-Man Vol. 1 #1–42 (2018–2022)
  • Miles Morales: Spider-Man Vol. 2 #1–... (2022–...)
Cosplayeři inspirovaní postavami Spider-Mana.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Film a televize[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miles Morales na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]