Nevěsta na útěku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nevěsta na útěku
Původní názevRunaway Bride
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka116 min.
Žánrkomedie
ScénářJosann McGibbon
Sara Parriott
RežieGarry Marshall
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJulia Roberts
Richard Gere
Hector Elizondo
ProdukceGary Lucchesi
David Madden
Ted Tannebaum
HudbaJames Newton Howard
KameraStuart Dryburgh
StřihBruce Green
Výroba a distribuce
Premiéra30. července 1999
Produkční společnostiLakeshore Entertainment
Interscope Communications
Touchstone Pictures
DistribuceParamount Pictures
Touchstone Pictures
Rozpočet$70 000 000
Tržby309,5 mil. $ (celosvětově)[1]
OceněníChlotrudis Award for Best Supporting Actress (2000)
People's Choice Award for Favorite Movie Actress (2000)
Nevěsta na útěku na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nevěsta na útěku, anglicky: Runaway Bride, je americký film z roku 1999. Jedná se o romantickou rodinnou filmovou komedii režiséra Garryho Marshalla s Julií Robertsovou a Richardem Gerem v hlavní roli. Ačkoliv se jedná o stejný tvůrčí tým, který se sešel při natáčení snímku Pretty Woman, nejedná se o volné pokračování tohoto snímku. Film nebyl příliš úspěšný u filmové kritiky a na někdejší úspěch Pretty Woman tak nenavázal, nicméně úspěšným se stal předevšém komerčně. Jde o remake stejnojmenného amerického filmu[2] z roku 1930[3].

Děj[editovat | editovat zdroj]

Ike Graham (Richard Gere) je úspěšný newyorský novinář-sloupkař z deníku USA Today, kterému šéfuje jeho bývalá manželka Ellie. Ike píše své sloupky na poslední chvíli, často se jejich tématem stávají ženy, o kterých se vyjadřuje někdy velmi jízlivě a nelichotivě. Při psaní svého posledního sloupku se v jenom newyorském baru náhodně dozví od posledního zklamaného ženicha o tzv. notorické "nevěstě na útěku", která utekla z několika svých předchozích svateb, tou je Maggie Carpenterová (Julia Robertsová) z malého města Hale v Marylandu. Napíše na poslední chvíli další hanlivý sloupek o ženách, avšak neověří si řádně všechna fakta. Maggie si písemně stěžuje a pohrozí žalobou. Ike je svou bývalou ženou, šéfredaktorkou listu (Rita Wilsonová) vyhozen ze svého zaměstnání. Eliin manžel, přítel Fischer (Hector Elizondo) nabídne Ikovi možnost očistit své novinářské jméno tak, že o Maggii zjisti co nejvíce podrobností a napíše další, tentokrát zcela bezchybný a pravdivý příběh. Ike se vydává do Hale v Marylandu za Maggie. Seznamuje se zde postupně nejen s Maggií samotnou, ale se všemi jejími příbuznými, známými a bývalými ženichy. Ačkoliv zpočátku Maggie leze na dost nervy, oba se postupně velmi sblíží, první antipatie přerostou postupně ve vzájemné sympatie a přitažlivost, nakonec i ve vzájemnou lásku. Čtvrtým Magginým ženichem se nakonec stává Ike sám, ale Maggie uteče i z této (pro ni osobně) čtvrté svatby. Nakonec se však sama vrátí k Ikovi do New Yorku a romantický příběh končí závěrečným happyendem, tedy pátou uskutečněnou svatbou Ika a Maggie.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Julia Roberts Maggie Carpenterová
Richard Gere Ike Graham
Joan Cusacková Peggy Flemingová
Hector Elizondo Fisher
Rita Wilson Ellie Grahamová
Paul Dooley Walter Carpenter
Christopher Meloni Bob Kelly
Sela Ward Krásná žena v baru

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Box Office Mojo. [cit. 2019-03-07]
  2. http://www.csfd.cz/film/80327-runaway-bride-the/
  3. Julia Robertsová: miláček Ameriky. [s.l.]: VOLVOX Globator, 2004. ISBN 80-7207-536-5. Kapitola 34., s. 333. (čeština)