Jodie Fosterová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jodie Fosterová
Jodie Fosterová na udílení Césarů 2011
Jodie Fosterová na udílení Césarů 2011
Rodné jménoAlicia Christian Foster
Narození19. listopadu 1962 (61 let)
Los Angeles, Kalifornie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Alma materYaleova univerzita (1980–1985)
The Center for Early Education
Lycée Français de Los Angeles
Yaleova kolej
Grace Hopper College
ChoťCydney Bernard (1993–2008)
Alexandra Hedisonová (od 2014)
Děti2
RodičeLucius Fisher Foster[1] a Brandy Almond
PříbuzníBuddy Foster a Connie Foster (sourozenci)
Významné roleSarah Tobias/Znásilnění
Clarice Starlingová/Mlčení jehňátek
Český dabingDagmar Čárová
Nela Boudová
Kamila Špráchalová
Podpis
Jodie Fosterová – podpis
Oscar
Nejlepší ženský výkon v hlavní roli
1988Znásilnění
1991Mlčení jehňátek
Zlatý glóbus
Nejlepší ženský herecký výkon – drama
1988Znásilnění
1991Mlčení jehňátek
Cena Cecila B. DeMilla
2013 – za celoživotní přínos filmu
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
2020The Mauritanian
Cena BAFTA
Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli
1976 – Taxikář
Nejlepší ženský výkon v hlavní roli
1991 – Mlčení jehňátek
Britannia Award
2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alicia Christian „Jodie“ Fosterová, nepřechýleně Jodie Foster (* 19. listopadu 1962 Los Angeles, Kalifornie), je americká herečka, držitelka dvou Oscarů za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmech Znásilnění (1988) a Mlčení jehňátek (1991), za něž získala také dva Zlaté glóby, režisérka a producentka.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se do rodiny podplukovníka letectva Luciuse Fishera Fostera III., který se zúčastnil bitvy o Anglii a hollywoodské publicistky Evelyn „Brandy“ Fosterové, jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Sestry se jmenují Lucinda „Cindy“ Fosterová (nar. 1954), Constance „Connie“ Fosterová (nar. 1955) a bratrem je Lucius „Buddy“ Foster (nar. 1957).

První filmařské zkušenosti[editovat | editovat zdroj]

Foster s Christopherem Connellym v Papírovém měsíci, 1974

Před jejím narozením otec rodinu opustil, a tak byla vychovávána spolu se sourozenci pouze matkou, která je od útlého věku vodila po filmových a reklamních konkurzech. Bratr Buddy se objevil v sitcomu Mayberry R.F.D. a ona již ve dvou letech v první reklamě Coppertone girl na opalovací krém, která ji svou popularitou zajistila roli v seriálu Mayberry po bratrově boku. V televizi si poprvé zahrála roku 1970 v celovečerním snímku Menace on the Mountain. První filmové role se dočkala o dva roky později v rodinném příběhu Walta Disneyho s názvem Napoleon a Samantha. Následovala řada podobných filmů, kde ztvárňovala malé dívky, posledním takovým byl seriál na motivy filmu Papírový měsíc v roce 1974.

Tehdy se také objevila ve snímku Alice už tu nebydlí, kde svým výkonem zaujala režiséra Martina Scorseseho. Ten ji následně obsadil do role dvanáctileté prostitutky Iris ve filmu Taxikář (1976), za kterou byla v čtrnácti letech nominovaná na Oscara. Před natáčením musela podstoupit psychologické testy vzhledem k obsahu snímku. V některých záběrech byla pro nízký věk nahrazena starší sestrou Connie Fosterovou.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Fosterová (vpravo) při jubilejní 250. promoci absolventů University of Pennsylvania, 2006

Roku 1980 ukončila středoškolská studia na prestižním Lycée Français v Los Angeles. Pokračovala na Yaleově univerzitě, kde studovala anglickou literaturu. V roce 1985 získala titul bakalář umění (B.A.), s vyznamenáním. Později od Yaleské univerzity převzala čestný doktorát (dr. h. c.). Plynně hovoří francouzsky a všechny své role do tohoto jazyka dabuje.

Stalking[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Atentát na Ronalda Reagana.

Jodie Fosterová si velmi zakládá na ochraně soukromí. Dne 30. března 1981 byl ve Washingtonu spáchán neúspěšný atentát na prezidenta USA Ronald Reagana. Jako atentátník byl identifikován John Hinckley, fanoušek a obdivovatel herečky, která jej nadmíru zaujala ve filmu Taxikář. Nedařilo se mu vzbudit její pozornost,[2][3] a tak se rozhodl k manifestačnímu činu – atentátu na prezidenta. Reagan byl s průstřelem hrudníku odvezen do nemocnice, přičemž jedna střela minula jeho srdce o méně než palec. Tato událost spojená s velkou negativní publicitou podnítila značnou citlivost Jodie Fosterové vůči médiím a její snahu o ochranu soukromí. Později opět začala poskytovat rozhovory, odmítala však stále diskutovat o privátních otázkách.

Soukromý a partnerský život[editovat | editovat zdroj]

Je ateistka, ve volném čase relaxuje jógou, kickboxem, karate, aerobikem a vzpíráním. Mezi její koníčky patří sbírání černobílých fotografií a zdobené nádobí. Je členkou Mensy. V roce 1998 byl podle ní pojmenován asteroid 17744 Jodiefoster. Kromě toho se stala inspirací k názvům několika hudebních kapel, např. Jodie Foster’s Army.

Dne 20. července 1998 se jí narodil syn Charles Bernard Foster, jehož otec není dodnes veřejnosti znám. Od roku 1993 žila ve společné domácnosti s o osm let starší producentkou Cydney Bernardovou. V září roku 2001, ve třiceti devíti letech, přivedla na svět druhého syna, který se jmenuje Kit Bernard Foster. Jméno otce opět nebylo zveřejněno. Po čtrnáctiletém vztahu se v roce 2008 se Cydney Bernardovou rozešla.[4][5][6] V roce 2009, když gay a lesbický magazín Out potřetí vyhlašoval – po vzoru magazínu Forbes – pořadí 50 nejvlivnějších amerických leseb a gayů, se Jodie Fosterová v žebříčku propadla z 13. na 36. místo.[7]

Od října 2013 byla ve vztahu s Alexandrou Hedisonovou, která dříve měla tříletý vztah s moderátorkou a bavičkou Ellen DeGeneresovou. V dubnu 2014 s ní Fosterová uzavřela sňatek.[8][9][10]

Veřejný coming out[editovat | editovat zdroj]

Už v roce 2007, když na 16. výroční recepci magazínu The Hollywood Reporter „Power 100: Women In Entertainment“ přebírala cenu Sherry Lansing Leadership Award, ve svém projevu zmínila poděkování „své krásné Cydney“.[11][12]

Roku 2013, ve svých 50 letech, již nikoho nenechala na pochybách, když 12. ledna pronesla řeč při přebírání ceny Cecila B. DeMilleho na slavnostním udílení 70. výročních cen Zlatý glóbus. Uvedla mimo jiné: „Coming outem jsem prošla snad před tisíci lety, v době kamenné. V oné době se mladá křehká dívka otevřela svým důvěrným přátelům, rodině, spolupracovníkům, a poté postupně a hrdě každému koho znala, vlastně každému koho potkala.“ Také znovu poděkovala své někdejší partnerce Cydney Bernardové, kterou nazvala „svou hrdinnou spolu-rodičkou, expartnerkou a poprávu spřízněnou duší“.[11][13][14]

Filmová kariéra[editovat | editovat zdroj]

Fosterová v březnu 1989

Po absolutoriu si zahrála v několika nevýznamných snímcích. Obrat nastal v roce 1988 rolí několikrát zneužité servírky Sarah Tobias ve filmu Znásilnění, za jejíž věrohodné ztvárnění obdržela prvního Oscara. O tři roky později přišla její nejvýraznější role dosavadní filmografie v thrilleru Mlčení jehňátek, kde si zahrála agentku FBI Clarice Starlingovou. Její výkon byl opět oceněn Oscarem pro herečku v hlavní roli.

V roce 1991 také zahájila kariéru režisérky, když natočila film Človíček Tate o malém géniovi. Krátce na to založila vlastní produkční společnost Egg Pictures. Ve filmovém průmyslu byla na vrcholu, což potvrdila nabídka od Polygram Filmed Entertainment na realizaci tří filmů s rozpočtem dvacet pět milionů dolarů a tří dalších za 10–15 milionů dolarů. Prvním filmem, který produkovala byl snímek Nell z roku 1994, ve kterém sama ztvárnila hlavní roli. V témže roce se objevila po boku Mela Gibsona ve westernové komedii Maverick. Následovala druhá režisérská práce na komedii Domů na svátky (1996), jež nezaznamenala divácký ohlas, přesto se recenze nevyjadřovaly špatně. Výraznou postavu Ellie Arrowayové si zahrála ve sci-fi Kontakt (1997). Další hereckou prací mělo být akční drama s Tommy Lee Jonesem Dvojí nebezpečí, ale v průběhu natáčení oznámila těhotenství.

V roce 1998 se objevila v romantickém filmu Anna a král, za který získala honorář 15 milionů dolarů. O tři roky později si herečka Nicole Kidmanová poranila koleno pouhé dva týdny před natáčením thrilleru Úkryt, a do role byla obsazena Fosterová, která byla na začátku natáčení v pátém měsíci těhotenství. Roku 2005 se vrátila v klaustrofobickém filmu Tajemný let.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Herecká[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámka
1968 Mayberry, R.F.D. TV seriál, vedlejší role ve dvou dílech
1970 Menace on the Mountain Suellen McIver TV film
1972 Kansas City Bomber Rita
Napoleon a Samantha Samantha
My Sister Hank Henrietta „Hank“ Bennett TV film
1973 Rookie of the Year Sharon Lee
Alexander, Alexander Sue TV film
Addamsova rodina Pugsley hlasová role, animovaný seriál
Kung Fu Alethea Patricia Ingram TV seriál
Tom Sawyer Becky Thatcher
One Little Indian Martha McIver
1974 Alice už tu nebydlí Audrey
Smile, Jenny, You're Dead Liberty Cole TV film
Papírový měsíc Addie Loggins TV seriál
1975 The Secret Life of T.K. Dearing T.K. Dearing TV film
1976 Děvčátko, které bydlí na konci ulice Rynn Jacobs
Freaky Friday Annabel Andrews
Bugsy Malone Tallulah
Taxikář Iris Steensma nominace na Oscara
Ozvěna léta Deirdre Striden alternativní název The Last Castle
1977 Candleshoe Casey Brown
Casotto Teresina Fedeli alternativní název Beach House
Stop Calling Me Baby! Isabelle Tristan role Fleur bleue
1980 Liščata Jeanie
Carny Donna
1982 O'Hara's Wife Barbara O'Hara
1983 Svengali Zoe Alexander
1984 Krev těch druhých Hélène Bertrand
Hotel New Hampshire Frannie Berry
1986 Mesmerized Victoria Thompson
1987 Siesta Nancy
Pět rohů Linda
1988 Znásilnění Sarah Tobias Oscar a Zlatý glóbus
Návrat do rodného města Katie Chandler
1990 Hra s ohněm Anne Benton alternativní název Backtrack
1991 Človíček Tate Dede Tate
Mlčení jehňátek Clarice Starling zisk Oscara a Zlatého glóbu
1992 Stíny a mlha prostitutka
1993 Návrat Sommersbyho Laurel Sommersby
1994 Nell Nell Kellty nominace na Oscara a Zlatý glóbus
Maverick Annabelle Bransford
1997 Kontakt Dr. Ellie Arroway nominace na Zlatý glóbus
Akta X hlas Betty v dílu „Nikdy znovu“
1998 The Uttmost dokumentární
Psycho
1999 Anna a král Anna Leonowens
2002 Úkryt Meg Altman
Skandál v katolické škole Sestra Assumpta
2003 Abby Singer sama sebe
2004 Příliš dlouhé zásnuby Elodie Gordes
2005 Tajemný let Kyle Pratt
Statler and Waldorf: From the Balcony sama sebe host v 8. dílu
2006 Spojenec Madeline White
2007 Mé druhé já Erica Bain nominace na Oscara a Irskou filmovou cenu
2008 Zapomenutý ostrov Alexandra Rover
2009 Simpsonovi Maggie Simpsonová hlasová role, animovaný seriál
2011 Pan Bobr Meredith Black také režisérka
Bůh masakru Penelope Longstreet
2013 Elysium ministryně obrany Rhodes Delacourt
2018 Hotel Artemis Jean Thomas / zdravotní sestra
2021 Mauritánec: Deník z Guantánama Nancy Hollander
2023 Nyad Bonnie Stoll
2024 Temný případ Liz Danvers hlavní role (4. série), také výkonná producentka

Producentská[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Poznámka
1986 Mesmerized
1994 Nell
1995 Domů na svátky
1998 The Baby Dance (TV)
2000 Waking the Dead
2002 Skandál v katolické škole
2007 Mé druhé já

Režijní[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Poznámka
1988 Tales from the Darkside díl: Neotvírej tuhle krabici
1991 Človíček Tate
1995 Domů na svátky

Nominace a ceny[editovat | editovat zdroj]

rok cena nominace vítězství film
1976 Cena BAFTA Nejlepší herečka ve vedlejší roli
objev roku
vítězství Bugsy Malone
1977 Zlatý glóbus Nejlepší filmová herečka – muzikál/komedie nominace Freaky Friday
Oscar Nejlepší herečka ve vedlejší roli nominace Taxikář
Cena BAFTA Nejlepší herečka ve vedlejší roli vítězství Taxikář
1978 Saturnova cena Nejlepší filmová herečka vítězství Děvčátko, které bydlí na konci ulice
1988 Zlatý glóbus Nejlepší filmová herečka – drama vítězství Znásilnění
Oscar Nejlepší herečka v hlavní roli vítězství Znásilnění
1991 Balkónová cena newyorských filmových kritiků Nejlepší herečka vítězství Mlčení jehňátek
Oscar Nejlepší herečka v hlavní roli vítězství Mlčení jehňátek
Cena BAFTA Nejlepší herečka vítězství Mlčení jehňátek
Zlatý glóbus Nejlepší filmová herečka – drama vítězství Mlčení jehňátek
1992 Saturnova cena Nejlepší herečka nominace Mlčení jehňátek
1995 Cena Spolku filmových herců Nejlepší herečka - film vítězství Nell
Oscar Nejlepší herečka v hlavní roli nominace Nell
1997 Zlatý glóbus Nejlepší filmová herečka – drama nominace Kontakt
1998 Saturnova cena Nejlepší herečka vítězství Kontakt
2003 Saturnova cena Nejlepší herečka nominace Úkryt
2006 Saturnova cena Nejlepší herečka nominace Tajemný let
2008 Zlatý glóbus Nejlepší filmová herečka – drama nominace Mé druhé já
Cena diváků Hvězda filmového plátna nominace

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
 2. NOE, Denise. Taxi Driver [online]. crimelibrary.com [cit. 2009-07-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-02-08. (anglicky) 
 3. NOE, Denise. I'll Get You, Foster [online]. crimelibrary.com [cit. 2009-07-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-03-11. (anglicky) 
 4. Redakce CP. Jodie Foster zase sama. Colour Planet [online]. 20. 5. 2008 [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 5. Jodie Foster 'has dumped' her lesbian lover of 14 years. Daily Mail Online [online]. 2008. 5. 16 [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. MARCUS, Stephanie. Cydney Bernard: Who Is Jodie Foster's Former Partner?. Huffington Post [online]. 14. 1. 2013, rev. 2013-01-15 [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Redakce CP. Nejmocnější gayové a lesby. Colour Planet [online]. 9. 4. 2009 [cit. 2013-01-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-28. 
 8. WEBBER, Stephanie. Jodie Foster Marries Girlfriend Alexandra Hedison in Secret Wedding. US Weekly [online]. 2014-04-23 [cit. 2014-04-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. MALKIN, Marc. Jodie Foster Marries Girlfriend Alexandra Hedison. E! online [online]. 2014-04-23 [cit. 2014-04-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. LEVINE, Nick. Jodie Foster marries girlfriend Alexandra Hedison. Attitude [online]. 2014-04-23 [cit. 2014-04-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-09-28. (anglicky) 
 11. a b VON GLINOW, Kiki. Jodie Foster Gay: Actress Comes Out At Golden Globes 2013. HuffPost Gay Voices [online]. 13. 1. 2013 [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Redakce CP. Jodie děkovala přítelkyni. Colour Planet [online]. 15. 12. 2007 [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 13. Redakce. Jodie Foster: Ano, jsem lesba. LUI [online]. 15. 1. 2013 [cit. 2013-01-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-18. 
 14. ABC News. Jodie Foster's Golden Globes Speech: Full Transcript. ABC News [online]. 13. 1. 2013 [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]