Příliš dlouhé zásnuby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Příliš dlouhé zásnuby
Původní název Un long dimanche de fiançailles
Země Francie
Jazyk francouzština
Délka 133 minut
Žánry mysteriózní, válečný, romantický, drama
Námět Sébastien Japrisot
Scénář Jean-Pierre Jeunet
Guillaume Laurant
Režie Jean-Pierre Jeunet
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Audrey Tautou
Gaspard Ulliel
Marion Cotillard
Dominique Pinon
Chantal Neuwirth
André Dussollier
Ticky Holgado
Jodie Foster
Produkce Francis Boespflug
Bill Gerber
Jean-Louis Monthieux
Fabienne Tsaï
Hudba Angelo Badalamenti
Kamera Bruno Delbonnel
Výroba a distribuce
Premiéra Francie 20041027a27. října 2004
Česko 20050210a10. února 2005
Distribuce Warner Bros.
Rozpočet 56 600 000 USD
Přístupnost od 12 let
Ocenění 2 nominace na Oscara
Příliš dlouhé zásnuby na ČSFDKinoboxuFDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příliš dlouhé zásnuby, francouzsky Un long dimanche de fiançailles, anglicky A Very Long Engagement, je francouzsko-americké mysteriozně-romantické válečné filmové drama z roku 2004, které na točil režisér Jean-Pierre Jeunet s Audrey Tatou v hlavní roli. Snímek byl nominován na dvě ceny Americké akademie filmových umění a vědy Oscar v kategorii kamera a výprava.

Film pojednává o netradičně pojednaném milostném příběhu tělesně postižené dívky, která kulhá na jednu nohu, jménem Mathilda (Audrey Tatou), jenž hledá svého snoubence a kamaráda z dětství Manecha (Gaspard Ulliel), který se ztratil na francouzsko-německé frontě v době první světové války. Manech patřil mezi 5 nešťastníků, kteří byli odsouzení válečným soudem k trestu smrti a namísto popravy se ocitli v zemi nikoho mezi prusko-francouzskými zákopy, kde postupně zahynuli nebo byli raněni. Mathilda věří, že kdyby zde její nejmilejší padl, že by to ona sama vnitřně cítila. Proto celý děj filmu intenzivně pátrá po osudech nejen všech pěti odsouzených vojáků, ale i po osudech jejich velitelů, kamarádů a spolubojovníků, různých osudech jejich rodin (zde zejména jejich žen a partnerek) s tím, že se snaží detailně zrekonstruovat všechny tehdejší události tak, aby se jí Manecha podařilo nalézt, což se jí nakonec opravdu povede. Její milý Manech v důsledku vážného zranění žije v sanatoriu za totální ztráty paměti pod jiným jménem.

Celý film je postaven na odsudku krutosti, bezvýchodnosti a nesmyslnosti zákopové války v kontrastu s laskavostí, láskou a něhou. Děj je vyprávěn napřeskáčku v navzájem se prolínajících časových rovinách a odehrává se na mnoha místech ve Francii.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]