V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Maggie Gyllenhaal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maggie Gyllenhaal
Maggie Gyllenhaal v roce 2009 na slavnosti při předávání ceny Zlatý glóbus
Narození 16. listopadu 1977 (40 let)
New York
Národnost Anglo-Američan, Francouzští Američané, Američané německého původu, Aškenázové, Swedish American, Swiss American a Welsh American
Alma mater Harvard-Westlake School (do 1995)
Královská akademie dramatického umění
Kolumbijská univerzita
Politická strana Demokratická strana
Manžel(ka) Peter Sarsgaard (od 2009)
Rodiče Stephen Gyllenhaal a Naomi Foner Gyllenhaal
Příbuzní Jake Gyllenhaal
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maggie Gyllenhaal (přechýleně Maggie Gyllenhaalová, * 16. listopadu 1977, Los Angeles, Kalifornie, USA) je americká herečka, sestra herce Jaka Gyllenhaala.

Příbuzenstvo
otec Stephen Gyllenhaal
matka Noami Fonerová
bratr Jake Gyllenhaal

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází z umělecké rodiny, její otec Stephen Gyllenhaal je známý filmový režisér, matka Noami Fonerová pracuje jako scenáristka. Úspěšně vystudovala angličtinu na Kolumbijské univerzitě, herectví začala studovat na prestižní herecké škole, jíž je Královská univerzita dramatického umění v Londýně.

S hereckou prací začínala již v 15 letech v roce 1992 ve filmu svého otce Vodní země, zahrála si i v jeho dalších 4 filmech. V roce 2001 na sebe upozornila v sci-fi snímku Donnie Darko, kde si zahrála společně se svým bratrem Jakem. První velký úspěch se dostavil v roce 2002, kdy hrála ve snímku Sekretářka, za který byla nominována na několik významných uměleckých cen, mimo jiné například na Zlatý glóbus.

V roce 2003 si zahrála po boku Julie Robertsové ve snímku Úsměv Mony Lisy. Následovaly další známé filmy, jako byl např. Temný rytíř z roku 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)