Michael Curtiz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Michael Curtiz
Kertesz Mihaly Delibab 1933.jpg
Rodné jméno Kaminer Manó
Narození 24. prosince 1886
Budapešť
Úmrtí 10. dubna 1962 (ve věku 75 let)
Sherman Oaks
Příčina úmrtí rakovina
Místo odpočinku Forest Lawn Memorial Park
Ocenění Oscar za nejlepší režii
Oscar
Manžel(ka) Lucy Doraine (1918–1923)
Lili Damita (1925–1926)
Bess Meredyth (1929–1962)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael Curtiz, rodným jménem Manó Kertész Kaminer (24. prosinec 1886, Budapešť10. duben 1962, Los Angeles) byl maďarsko-americký filmový režisér židovského původu. Jeho nejslavnějším filmem je Casablanca. Za režii tohoto romantického snímku získal roku 1943 Oscara.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval budapešťskou Akademii krásných umění (1906). Poté odešel do Švédska, kde spolupracoval s režiséry Victorem Sjöströmem a Mauritzem Stillerem. Občas i hrál, například ve filmu Atlantis, který režíroval Dán August Blom. Nakonec se vrátil do Maďarska, kde od roku 1912 natáčel vlastní filmy. Do roku 1919 jich zrežíroval přes čtyřicet. V tom roce odjel do Vídně, kde začal pracovat pro studio Sascha hraběte Saši Kolowrata jako scenárista a režisér. Ve Vídni natočil mj. snímky Sodom und Gomorra a Der Junge Medardus (v obou mimochodem hrál český herec a režisér Karel Lamač). Chvíli zkoušel štěstí v Německu, ale roku 1926 se natrvalo usadil v USA, kde se uchytil v Hollywoodu, když podepsal smlouvu s Warner Bros.

Jeho prvním hollywoodským snímkem, ještě němým, byl The Third Degree. V roce 1929 natočil první zvukový film: Noah's Ark. Za snímek Captain Blood z roku 1935 (natočen podle stejnojmenného románu Rafaela Sabatiniho s Erolem Flynnem v hlavní roli) byl poprvé nominován na Oscara (za režii i v kategorii nejlepší film), avšak prozatím neuspěl. Erol Flynn se stal jeho oblíbeným hercem. Dal mu hlavní roli i ve filmu The Adventures of Robin Hood z roku 1938. Film byl nominován na Oscara za nejlepší film. Avšak Oscarový večer roku 1938 byl pro Curtize zcela mimořádným, neboť měl v soutěži ještě další dva snímky: muzikál Four Daughters byl nominován jak v kategorii režie, tak v kategorii nejlepší film, kriminálka Angels with Dirty Faces v kategorii režie. Ani jedna ze čtyř nominací však nebyla proměněna v zisk sošky Akademie. Podobně tomu bylo s muzikálem Yankee Doodle Dandy v roce 1942 - nominován byl za režii i nejlepší snímek, ale sošku nezískal (na rozdíl od představitele hlavní role Jamese Cagneyho). Akademii Curtiz přesvědčil až následujícího roku 1943, dnes již legendárním špionážním romantickým dramatem Casablanca s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou v hlavních rolích - to naopak získalo Oscara jak za režii, tak za nejlepší film. K oceňovaným snímkům patří ještě drama Mildred Pierce z roku 1945 (nominace na Oscara za nejlepší film, Oscar pro Joan Crawfordovou za hlavní roli). Tím skončila Curtizova nejslavnější tvůrčí éra. I po válce však točil filmy, které se staly oblíbené u diváků (méně u kritiků): komedie Life with Father (1947), muzikálová komedie Romance on the High Seas (1948), životopisný film Jim Thorpe (1951), komedie We're No Angels (1955) ad.

Casablanca byla Americkým filmovým institutem vyhlášena na konci 20. století třetím nejlepším americkým filmem všech dob, Yankee Doodle Dandy 98. nejlepším. The Adventures of Robin Hood a Mildred Pierce byly nominovány.

Byl třikrát ženatý, pokaždé s herečkou: Lucy Doraineovou (1918-1923), Lili Damitaovou (1925 -1926) a Bess Meredythovou (1928-1962). Je pohřben na hřbitově Forest Lawn Memorial Park Cemetery v Glendale.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Michael Curtiz v Česko-Slovenské filmové databázi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]