Harrison Ford

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Harrison Ford
Harrison Ford v roce 2017
Harrison Ford v roce 2017
Narození13. července 1942 (81 let)
USA Chicago, Illinois
Alma materRipon College
Maine East High School
Aktivní roky1966
ChoťMary Marquardt (19641979)
Melissa Mathisonová (19832004)
Calista Flockhart (2010-)
DětiLiam Flockhart
Ben Ford
Georgia Ford
Malcolm Ford
Willard Ford
RodičeChris Ford[1] a Dorothy Ford
PříbuzníTerence Ford (sourozenec)
Významné roleIndiana Jones ve stejnojmenné filmové tetralogii George Lucase a Stevena Spielberga
Han Solo ve filmové heptalogii Star Wars režiséra George Lucase
Český dabingJiří Štěpnička
Pavel Soukup
Ladislav Frej
Ladislav Županič
Michal Dlouhý
Zlatý glóbus
Cecil B. DeMille Award
2002 – za celoživotní dílo
Cena BAFTA
Britannia Award za celoživotní dílo
2015
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harrison Ford (* 13. července 1942 Chicago) je americký filmový herec. Jeho nejznámějšími rolemi jsou uštěpačný vesmírný pilot Han Solo ve filmové sérii Star Wars a vtipný, ale neústupný archeolog a zároveň akční hrdina Indiana Jones z filmu Dobyvatelé ztracené archy a jeho pokračování.

Podle údajů vyčíslených v lednu 2006[2] činil celkový hrubý příjem z prodeje filmů, v nichž účinkoval, přibližně 3,05 miliardy dolarů v USA a 5,65 miliardy celosvětově. To znamenalo druhé místo mezi nejlépe vydělávajícími herci na světě, hned za Tomem Hanksem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Harrison Ford se narodil v Chicagu v americkém státě Illinois bývalé rozhlasové herečce Dorothy Nidelmanové (rozené 17. října 1917 v New Jersey jako Dora Nidelmanová) a reklamnímu manažerovi a bývalému herci Christopheru Fordovi (skutečným jménem John William Ford20. listopadu 190610. února 1999 New York). Prarodiče z matčiny strany Harry Nidelman a Anna Lifschutzová byli američtí židovští emigranti z běloruského Minsku, kteří se seznámili v Brooklynu a potom se přestěhovali do New Jersey. Rodiče z otcovy strany byli katolíci. John Fitzgerald Ford (americký Ir a estrádní umělec) a Florence Veronica Niehausová (americká Němka), Fordovi rodiče, byli levicového zaměření a nebyli členy žádné církve. Když se Forda novináři ptali, k jaké víře byl vychováván, odpověděl ve šprýmu, že je „demokrat“. Pokud Ford hovořil o tomto rodičovském odkazu, uváděl, že se cítí být „Irem jako člověk a židem jako herec“.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

V roce 1960, Ford ukončil Maine East High School v Park Ridge v Illinois, kde, jak říká, si ho vybrali místní trapiči, dívky si ho nevšímaly a také byl shledán nadějným chlapcem. Nastoupil na univerzitu Ripon College ve Wisconsinu, na níž si především jako prostředek k seznámení se ženami jako vedlejší předmět zvolil drama. Do konce prvního roku byl členem folkové kapely jménem The Brothers Gross, kde hrál na gutbucket (kontrabas, který jako ozvučné těleso používá kovový škopek). Byl také členem studentského spolku Sigma Nu. Tři dny před ukončením studia ho vyhodili po tom, co propadl z hlavního předmětu filosofie. Také se obrátil na svého oblíbeného profesora Dr. Tyree (o kterém se zmiňuje ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava) s žádostí o doporučení, aby se mohl vyhnout odvodu do války ve Vietnamu, ale ten ho nebyl ochoten napsat. Vzhledem k těmto událostem Ford přerušil styky s Ripponskou školou. Později, když se stal slavným, se tato malá škola opakovaně snažila kontakt opět navázat a využít jeho popularity, ale herec pomoc odmítl.

Dospělost a herecké počátky[editovat | editovat zdroj]

Forda začalo přitahovat herectví poměrně pozdě. V roce 1964, se přestěhoval do Los Angeles v Kalifornii, kde podepsal smlouvu s filmovou společností Columbia Pictures. Za 150 dolarů týdně hrál v rámci programu pro nové talenty malé role ve třech filmech. V titulcích westernu A Time for Killing z roku 1967 byl za svou malou roli uveden jako „Harrison J. Ford“, s přidaným „J“, ačkoliv neměl druhé jméno, aby se tak odlišil od jiného herce Harrisona Forda, který hrál ještě v němém filmu a zemřel v roce 1957.

Následně přešel do společnosti Universal Studios a dostával malé televizní role. Kvůli nedostatečným hereckým nabídkám a protože musel podporovat svou tehdejší manželku a dva malé syny, stal se profesionálním tesařemsamoukem, přičemž byl i pódiovým technikem populární rockové kapely The Doors. Díky tesařině se stal nezávislým, role si vybíral a první významnější získal v roce 1973 v nízkorozpočtovém snímku tehdy neznámého George Lucase Americké graffiti (American Graffiti) s pěti nominacemi na Oscara.

Ford slavným hercem[editovat | editovat zdroj]

Během tesařské práce také náhodou přišel k jedné ze svých nejslavnějších rolí. V roce 1975 režisér George Lucas najal Forda, aby mu doma sestavil několik skříní a přitom mu nechal číst texty, které měly sloužit pro výběr herců do prvního dílu Hvězdných válek. Steven Spielberg, který byl při tom, byl údajně první, kdo si všiml, že se Ford dobře hodí na roli Hana Sola.

Ford se stal hvězdou právě jako Han Solo v prvním ze tří filmů Hvězdné války. Chtěl, aby jeho postava ve třetím filmu zemřela a poukazoval na to, že to filmu dodá na dramatičnosti. George Lucas s ním však nesouhlasil. Další velkou rolí byl Indiana Jones v Dobyvatelích ztracené archy a dalších pokračováních. Následoval Jack Ryan ve filmu Vysoká hra patriotů (Patriot Games) a Jasné nebezpečí (Clear and Present Danger) Toma Clancyho'. Mezi další známé Fordovy filmy patří Blade Runner, Svědek (Witness), Uprchlík (The Fugitive), a remake filmu Sabrina. Ačkoliv většinou hrál vůdce nebo hrdinu v mnoha akčních filmech, je možné ho vidět i jako cizoložného manžela s hrozným tajemstvím v duchařském filmu Pod povrchem (What Lies Beneath).

Mnohé ze svých hlavních filmových rolí dostal shodou zvláštních okolností. Hana Sola díky čtení textů určených pro jiné herce, Indianu Jonese, protože herec Tom Selleck nemohl hrát a Jacka Ryana částečně pro nepřiměřené honorářové požadavky Aleca Baldwina (Baldwin předtím hrál v Honu na ponorku (The Hunt for Red October)). Ačkoliv některé z jeho nejuznávanějších prací spadají do žánru science-fiction, což se týká Hvězdných válek a klasického kultovního snímku Blade Runner, později řekl, že patřily k jeho nejméně oblíbeným a k tomuto žánru se nechce vracet.

Guinnessova kniha rekordů z roku 2001 jej uvádí jako nejbohatšího žijícího herce. Jeho vykázaná odměna za film K-19: Stroj na smrt (K-19: The Widowmaker) z roku 2002 přesáhla 25 milionů dolarů. Dvacet sedm filmů, ve kterých hrál hlavní role mu vyneslo hrubý příjem přes 3,3 miliardy dolarů.

Ačkoliv je jedním z finančně nejúspěšnějších herců své generace, dostalo se mu pouze jediné nominace na cenu Americké filmové akademie Oscar v kategorii nejlepší herec za film Svědek (Witness, 1985). V roce 1999 obdržel cenu za celoživotní dílo od Amerického filmového institutu a 2. června 2003 také svou hvězdu před kinem Kodak Theatre na ulici 6801 Hollywood Blvd.

Fordova popularita se v posledních letech poněkud snížila. Filmy K-19 a Detektivové z Hollywoodu (Hollywood Homicide) byly finančně neúspěšné, v roce 2004 odmítl hlavní roli v politickém thrilleru Syriana, kterou místo něj ztvárnil George Clooney, dostal za ni Oscara a Ford později uznal, že udělal chybu.

V roce 2007 Steven Spielberg konečně dostal do rukou scénář, se kterým byl spokojen, a tak se s Harrisonem Fordem v hlavní roli pustili v červnu 2007 do natáčení čtvrtého dílu o svérázném archeologovi, Indianu Jonesovi. Světová premiéra se konala 18. května 2008 na festivalu v Cannes, česká premiéra, společně s ostatními zeměmi na světě, se konala 22. května 2008. Ford dokonce potvrdil, že by se rád vrátil do role Indiana Jonese i v pátém dílu, ale pouze tehdy, pokud by se s natáčením začalo brzy, tedy v době, kdy bude ještě fyzicky schopný tuto roli hrát.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Ford se svou manželkou Calistou Flockhart

Ford byl třikrát ženatý. V roce 1964 se oženil s Mary Marquardtovou, se kterou se v roce 1979 rozvedl. Z tohoto manželství se narodili dva synové. Benjamin (* 1967) a Willard (* 1969). Dne 14. března 1983 se znovu oženil s Melissou Mathisonovou, scenáristkou filmů Černý hřebec (The Black Stallion), Kundun - život dalajlámy (Kundun) a E.T. - Mimozemšťan (E.T. The Extra-Terrestrial). S ní má dvě děti: syna Malcolma, narozeného 10. března 1987 a dceru Georgiu, narozenou 30. června 1990. Mathisonová požádala o rozvod 23. srpna 2001, v lednu 2004 byli rozvedeni a tento rozvod se stal jedním z nejdražších v Hollywoodské historii. Od roku 2002 je Fordovou partnerkou herečka Calista Flockhart, známá jako představitelka hlavní role ze seriálu Ally McBealová, se kterou se v červnu 2010 oženil.[3]

Ford věnuje čas a peníze také ochraně přírody. Vlastní 800 akrový (3,2 km²) ranč v Jackson Hole ve Wyomingu, jehož přibližně polovinu věnoval přírodní rezervaci. Je ve správní radě neziskové organizace Conservation International, která se věnuje zachování zemské biodiversity.

Jeho zálibou je létání. Pilotuje letadlo i helikoptéru, se kterou v několika případech podle nařízení místních úřadů osobně poskytl pomoc a v jednom případě zachránil život turistovi postiženému dehydratací. S helikoptérou 23. října 1999 také havaroval během tréninkového přistávacího manévru, kdy ji převrátil na stranu. Jemu ani leteckému instruktorovi se nic nestalo. V současné době je předsedou programu Young Eagle Asociace experimentálního létání (Experimental Aircraft Association (EAA)). Tuto funkci převzal po známém válečném pilotu Charlesi Yeagerovi.

Hudebníkovi Jimmymu Buffetovi pomáhal nahrávat práskání bičem (což se naučil během natáčení Dobyvatelů ztracené archy) a tyto zvuky byly použity ve skladbě Desperation Samba (Halloween in Tijuana).

Patří k těm Hollywoodským hercům, kteří úzkostlivě střeží své soukromí. Mimo propagační akce filmů se v médiích objevuje jen velmi vzácně a dává přednost pobytu ve svém domě ve Wyomingu. Za nejsilnějšího protivníka, který narušuje jeho soukromí, považuje internet.[4]

Ačkoliv nemá rád veřejné projevy, objevil se jednou před podvýborem senátu Spojených států pro podporu tibetského lidu. Jeho záměrem bylo zabránit Číně v získání doložky nejvyšších výhod kvůli její okupaci Tibetu. Výsledkem bylo, že mu Čínská lidová republika do Tibetu zakázala vstup.

I když obvykle nekomentuje politické události, v roce 2003 v rozhovoru pro španělské noviny odsoudil válku v Iráku. Kritizoval šíření střelných zbraní v USA, což vyvolalo určitou kontroverzi vzhledem k tomu, že ve většině filmů tyto zbraně sám používá. Projevil také svůj nesouhlas s odvoláním kalifornského guvernéra Graye Davise a varoval před jeho nahrazením republikánským kandidátem hercem Arnoldem Schwarzeneggerem, přičemž prohlašoval, že to bude pro tento stát znamenat katastrofu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.
 • Od roku 1993 je po něm pojmenovaný druh pavouka s druhovým jménem Calponia harrisonfordi.
 • Od roku 1995 je po něm pojmenován druh mravence, který se jmenuje Pheidole harrisonfordi.
 • V peruánském národním parku Otishi objevil v r. 2022 tým vědců z Německa, Spojených států a Peru dosud nepopsaný druh hada. Plaza se rozhodli pojmenovat Tachymenoides harrisonfordi.

Vybraná filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Český název (pokud existuje) / originální název Role Poznámky
2023 Indiana Jones a nástroj osudu Indiana Jones
2020 Volání divočiny John Thornton
2019 Star Wars: Vzestup Skywalkera Han Solo
Tajný život mazlíčků 2 Rooster (hlas)
2017 Blade Runner 2049 Rick Deckard
2015 Věčně mladá William
Star Wars: Síla se probouzí Han Solo
2014 Expendables: Postradatelní 3 Max Drummer
2013 Enderova hra Hyrum Graff
Zprávař 2 – Legenda pokračuje Mack Tannen
42 Branch Rickey
2011 Kovbojové a vetřelci Woodrow Dolarhyde
2010 Hezké vstávání Mike Pomeroy
2010 Těžká rozhodnutí Harrison Ford
2008 Indiana Jones a království křišťálové lebky Indiana Jones
2006 Firewall Jack Stanfield
2003 Detektivové z Hollywoodu (Hollywood Homicide) Joe Gavilan
2002 K-19: Stroj na smrt (K-19: The Widowmaker) Alexej Vostrikov
2000 Pod povrchem (What Lies Beneath) Dr. Norman Spencer
1999 Náhodné setkání (Random Hearts) seržant William „Dutch“ Van Den Broeck
1998 Šest dní, sedm nocí (Six Days Seven Nights) Quinn Harris
1997 Air Force One prezident James Marshall
1997 Tichý nepřítel (The Devil's Own) Tom O'Meara
1995 Sabrina Linus Larrabee
1994 Jasné nebezpečí (Clear and Present Danger) Jack Ryan
1993 Mladý Indiana Jones (The Young Indiana Jones Chronicles) Indiana Jones (v padesáti letech) televizní film
1993 Uprchlík (The Fugitive) Dr. Richard Kimble
1992 Vysoká hra patriotů (Patriot Games) Jack Ryan
1991 Myslete na Henryho (Regarding Henry) Henry Turner
1990 Podezření (Presumed Innocent) Rusty Sabich
1989 Indiana Jones a poslední křížová výprava (Indiana Jones and the Last Crusade) Indiana Jones
1988 Podnikavá dívka (Working Girl) Jack Trainer
1988 48 hodin v Paříži (Frantic) Dr. Richard Walker
1986 Pobřeží moskytů (The Mosquito Coast) Allie Fox
1985 Svědek (film, 1985) (Witness) detektiv kapitán John Book
1984 Indiana Jones a chrám zkázy (Indiana Jones and the Temple of Doom) Indiana Jones
1983 Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (Star Wars Episode VI: Return of the Jedi) Han Solo
1982 Blade Runner Rick Deckard
1981 Dobyvatelé ztracené archy (Raiders of the Lost Ark) Indiana Jones
1980 Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder (Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back) Han Solo
1979 Další americké graffiti (More American Graffiti) strážník Bob Falfa
1979 Apokalypsa (Apocalypse Now) plukovník Lucas
1979 Rabín a zloděj (The Frisco Kid) Tommy Lillard
1979 Hanover Street David Halloran
1978 The Star Wars Holiday Special Han Solo vánoční televizní speciál
1978 Oddíl 10 z Navarone (Force 10 from Navarone) podplukovník Mike Barnsby
1977 Smutní hrdinové (Heroes) Ken Boyd
1977 Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (Star Wars Episode IV: A New Hope) Han Solo
1974 Rozhovor (The Conversation) Martin Stett
1973 Americké graffiti (American Graffiti) Bob Falfa

Přehled honorářů[editovat | editovat zdroj]

 • K-19: The Widowmaker (2002) – USD 25 000 000 + 20 % z hrubého zisku
 • What Lies Beneath (2000) – USD 20 000 000
 • Random Hearts (1999) – USD 20 000 000
 • Six Days Seven Nights (1998) – USD 20 000 000
 • Air Force One (1997) – USD 22 000 000
 • The Devil's Own (1997) – USD 20 000 000
 • Patriot Games (1992) – USD 9 000 000
 • Presumed Innocent (1990) – USD 12 500 000
 • Star Wars Episode IV: A New Hope (1977) – USD 650 000
 • American Graffiti (1973) – USD 500 týdně
 • A Time For Killing (1967) – USD 150 týdně
 • Luv (1967) – USD 150 týdně
 • Dead Heat on a Merry-Go-Round (1966) – USD 150

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Geni.com.
 2. http://www.boxofficemojo.com/people/?view=Actor&sort=sumgross&p=.htm
 3. JAHODOVÁ, Radka. Harrison Ford se oženil s Calistou Flockhart. Svatba.cz [online]. 2010-06-17 [cit. 2010-11-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-30. 
 4. Ford: 'I Hate The Internet'. Contactmusic.com [online]. 2006-03-30 [cit. 2022-09-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]