David Lynch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
David Lynch
Lynch v roce 2009
Lynch v roce 2009
Rodné jméno David Keith Lynch
Narození 20. ledna 1946 (70 let)
USA Missoula, Montana, USA
Manžel/ka Peggy Lynch (1967–1974)
Mary Fisk (1977–1987)
Mary Sweeney (2006)
Emily Stofle (od 2009)
Partner/ka Isabella Rosselliniová
Děti Jennifer Lynchová (nar. 1968)
Oficiální web www.davidlynch.com

David Keith Lynch [Linč] (* 20. ledna 1946 Missoula, Montana, USA) je americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Jedná se o významného představitele postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Slonímu muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a Benátkách.

Středoškolské vzdělání získal v Alexandrii, poté studoval malířství v Bostonu. V roce 1965 zahájil studium na Pennsylvania Academy of the Fine Arts ve Filadelfii, ukončil ho o čtyři roky později.

Hlavním záběrem jeho umělecké tvorby jsou filmy. Jeho umění je ovlivněno expresionismem a pro jeho specifický styl režie je typická iracionální stavba děje a surrealistická sdělení, díky čemuž jsou jeho projekty vesměs považovány za kontroverzní a těžko stravitelné. Lynch si často vybírá jako místo děje buď malá americká města (tak třeba v Modrém sametu nebo seriálu Městečko Twin Peaks) nebo naopak kalifornské metropole (Lost Highway, Mulholland Drive nebo Inland Empire). Jeho filmy neslaví vždy komerční úspěch, ale u fanoušků se těší až kultovní obliby. Svérázný autor při tvorbě využívá transcendentální meditaci. Založil nadaci, která si klade za cíl zavést tuto meditační techniku do škol. V roce 2012 natočil reklamní kampaň na oděvní značku HM s Lanu Del Rey.

Jeho dcerou je režisérka Jennifer Lynchová.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]