David Lynch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Lynch
David Lynch v roce 2009
David Lynch v roce 2009
Rodné jméno David Keith Lynch
Narození 20. ledna 1946 (74 let)
USA Missoula, Montana, USA
Alma mater Univerzita George Washingtona
Pennsylvania Academy of the Fine Arts
Konzervatoř Amerického filmového institutu
Manžel(ka) Peggy Lynch (1967–1974)
Mary Fisk (1977–1987)
Mary Sweeney (2006)
Emily Stofle (od 2009)
Partner(ka) Isabella Rosselliniová
Děti Jennifer Lynchová (nar. 1968)
Oficiální web www.davidlynch.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Keith Lynch (* 20. ledna 1946 Missoula, Montana, USA) je americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Jedná se o významného představitele postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a Benátkách.

Středoškolské vzdělání získal v Alexandrii, poté studoval malířství v Bostonu. V roce 1965 zahájil studium na Pennsylvania Academy of the Fine Arts ve Filadelfii, ukončil ho o čtyři roky později.

Hlavním záběrem jeho umělecké tvorby jsou filmy. Jeho umění je ovlivněno expresionismem a pro jeho specifický styl režie je typická iracionální stavba děje a surrealistická sdělení, díky čemuž jsou jeho projekty vesměs považovány za kontroverzní a těžko stravitelné. Lynch si často vybírá jako místo děje buď malá americká města (tak třeba v Modrém sametu nebo seriálu Městečko Twin Peaks) nebo naopak kalifornské metropole (Lost Highway, Mulholland Drive nebo Inland Empire). Jeho filmy neslaví vždy komerční úspěch, ale u fanoušků se těší až kultovní obliby. Svérázný autor při tvorbě využívá transcendentální meditaci. Založil nadaci, která si klade za cíl zavést tuto meditační techniku do škol. V roce 2012 natočil reklamní kampaň na oděvní značku H&M s Lanou Del Rey.

Jeho dcerou je režisérka Jennifer Lynchová.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]