Přeskočit na obsah

Bohuslän

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bohuslän
Pobřeží Bohuslänu
Pobřeží Bohuslänu
Nejvyšší bodBjörnerödspiggen (222 m n. m.)
Rozloha4400 km²
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
Nadřazená jednotkaGötaland
Obyvatelé300000 (2018)
Důležitá místaUddevalla
Souřadnice
Bohuslän na mapě Švédska
Bohuslän na mapě Švédska
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohuslän (dánsky Båhuslen) je švédská provincie v Götalandu v nejsevernější části západního pobřeží země. Rozkládá se podél pobřeží Skagerraku mezi řekou Göta a norskou hranicí, má rozlohu 4 400 km² a žije v něm okolo 300 000 obyvatel.[1] Největším městem je Uddevalla.

Území se jmenuje podle hradu Bohus (staronorsky Bágahús), založeného roku 1308 Haakonem V. Norským.[2] Provincie Bohuslän byla součástí Norska a potom dánsko-norského království až do roku 1658, kdy ji díky roskildskému míru získali Švédové. V roce 1680 se stala součástí kraje Göteborg a Bohus, který byl po administrativní reformě v roce 1998 rozšířen na Västra Götaland.

Pobřeží je členité a skalnaté s více než třemi tisíci ostrovy, z nichž největší je Orust. K Bohuslänu patří i ostrůvek Stora Drammen, na kterém se nachází nejzápadnější bod Švédska.[3] Největší švédský fjord Gullmarn byl v roce 1983 vyhlášen mořskou rezervací. Ve vnitrozemí se nacházejí četná jezera, z nichž největší je Bullarebygden. Tradičním způsobem obživy místních obyvatel je lov sleďů a těžba žuly, Uddevalla proslula výrobou lodí a automobilů a Kungälv potravinářským průmyslem. Územím provincie prochází železniční trať Bohusbanan. Rozvíjí se turistika: Bohuslän nabízí zachovanou přírodu i více než dvacet tisíc registrovaných památek. Skalní rytiny v Tanum, staré okolo tří tisíc let, jsou chráněny jako Světové dědictví.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]