Komu zvoní hrana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: filmové zpracování z roku 1943 Komu zvoní hrana (film).
Komu zvoní hrana
Por quién doblan las campanas.jpg
Autor Ernest Hemingway
Původní název For Whom the Bell Tolls
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánr válečný román
Ocenění 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde
Vydavatel Charles Scribner's Sons
Datum vydání 21. října 1940 a 1940
Předchozí a následující díl
The Fifth Column and the First Forty-Nine Stories
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Komu zvoní hrana (anglicky For Whom the Bell Tolls) je román z občanské války ve Španělsku napsaný Ernestem Hemingwayem a vydaný poprvé v roce 1940.

Název knihy byl inspirován verši anglického renesančního básníka Johna Donneho, které napsal roku 1624: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj : smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj se odehrává za občanské války ve Španělsku. Hlavní postavou je mladý americký profesor španělštiny Robert Jordan, dobrovolník republikánské armády, který je vyslán za frontu, aby se ujal velení partyzánské skupiny s úkolem zabránit přesunu nepřátelských sil. Z pohledu R.J. jsou popisovány charaktery a osudy jednotlivých španělských partyzánů. Na tomto půdorysu Hemingway vyobrazuje zvířecké činy, kterých se obě znepřátelené strany za španělské války dopouštěly. Mezi další postavy patří španělská dívka Marie, dcera republikánského starosty, původní velitel partyzánské skupiny Pablo, prostý, ale moudrý starý lovec Anselmo, El Sordo, velitel další skupiny partyzánů, která je prozrazena a do jednoho pobita. Svůj úkol, zničit v pravý okamžik strategický most, skupina přes několik padlých splní. Sám Robert Jordan je však již v samém závěru knihy smrtelně raněn a ponechán na vlastní žádost na místě, aby byl ještě užitečný tím, že zdrží pronásledující vojáky. Velitel pronásledující jednotky je v mezičase vykreslen jako čestný a rozumný voják, Jordanův vrstevník, který by klidně mohl být na jeho místě, ale narodil se "na druhé straně". Kniha končí, když má umírající Robert Jordan velitele roajalistů na mušce.

Celý děj se odehrává během 3 dnů.

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MACURA, Vladimír a kolektiv. Slovník světových literárních děl 1/ A-L. Praha: Odeon, 1989. ISBN 80-207-0948-7. S. 475. 

Související články[editovat | editovat zdroj]