Přeskočit na obsah

Abel Gance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Abel Gance
Rodné jménoAbel Eugène Alexandre Péréton
Narození25. října 1889
rue de la Charbonnière
Úmrtí10. listopadu 1981 (ve věku 92 let)
rue de l'Yvette
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníHřbitov Auteuil
Alma materLycée Chaptal
Povoláníscenárista, filmový herec, filmový režisér, filmový producent a střihač
OceněníBAFTA Academy Fellowship Award (1981)
ChoťSylvie Gance (1933–1978)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abel Gance (vlastním jménem Abel Eugène Alexandre Perthon, 25. října 1889, Paříž10. listopadu 1981, Paříž) byl francouzský filmový herec a režisér.

Začínal jako příležitostný herec (např. ve filmu Léonce Perreta Molière) a scenárista, v roce 1911 natočil svůj první krátkometrážní film La Digue, první větší úspěch mu přinesla psychologická melodramata Mater Dolorosa (1917) a Desátá symfonie (1918), průkopnická díla filmového impresionismu. Za první světové války byl frontovým reportérem, na základě svých zážitků natočil film Žaluji (1919), který zaujal sugestivním ztvárněním válečných hrůz. Dalším jeho novátorským filmem bylo Kolo života (1923), dramatická sága železničářské rodiny (původně měl film osm hodin, nakonec ho režisér musel sestříhat na čtyři a půl). Vrcholným dílem Abela Gance je životopisný film Napoleon (1927), na kterém pracoval téměř pět let. Film trvá šest hodin (zachovaly se však jen útržky) a obsahuje řadu nápadů, které předběhly svou dobu, jako je záběr z pohledu letící dělové koule nebo souběžná projekce na třech plátnech.

Byl průkopníkem francouzského zvukového filmu, natočil filmy Dáma s kaméliemi, Lucrecia Borgia, Un Grand amour de Beethoven a zvukové verze Žaluji a Napoleona. Podle předlohy Théophile Gautiera natočil snímek Kapitán Fracasse (1943), k tématu Napoleonova života se vrátil ve filmu Austerlitz (1960).

V roce 1981 obdržel čestnou cenu César. Ve 13. pařížském obvodu je po něm pojmenována rue Abel-Gance.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]