Marlène Jobertová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marlène Jobertová
Rodné jménoMarlène Jobert
Narození4. listopadu 1940 (83 let)
Alžír, AlžírskoAlžírsko Alžírsko
Alma materNárodní vyšší konzervatoř dramatického umění
Regionální konzervatoř v Dijonu
Aktivní roky1966–1998
ChoťWalter Green
DětiEva Greenová a Joy Green
PříbuzníElsa Lunghini (neteř)
Joséphine Jobert (bratrova dcera)
César
Čestný César (2007)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marlène Jobertová, nepřechýleně Jobert (* 4. listopadu 1940,[p 1] Alžír, Alžírsko), je francouzská výtvarnice, herečka, zpěvačka, textařka a autorka knih pro děti. V roce 1999 s ní Česká televize provedla rozhovor v rámci cyklu Francouzské rozhovory. Její českou dabérkou bývá obvykle Libuše Švormová.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Je dcerou italské herečky Elsy Lunghiniové, matkou herečky Evy Greenové a tetou herečky Josephine Jobertové.

Původně chtěla být výtvarnicí nebo módní návrhářkou. Ještě během svých studií výtvarného umění také začala hrát amatérsky divadlo a vystupovat v krátkých skečích během koncertů hudební skupiny svého bratra. Herectví se jí nakonec zalíbilo natolik, že jej posléze studovala na Státní konzervatoři v Dijonu a v Paříži. Během svých studií pracovala jako filmová statistka, fotomodelka a reklamní výtvarnice.

V roce 1963 debutovala jakožto divadelní herečka po boku svého učitele Yvese Montanda ve hře Tisíc klaunů v Théâtre Montparnasse. Pro francouzský film ji objevil režisér Jean-Luc Godard. Její jemný půvab, pihovatá tvář a rusé vlasy spolu s jemným a neokázalým civilním herectvím způsobily, že začala pak být obsazována do mnoha dalších filmů. Zpočátku hrála zejména v kriminálních filmech a thrillerech a před kamerou se setkala například s Linem Venturou nebo Jean-Paulem Belmondem. Později začala být obsazována i do jemnějších melodramat, z nichž vyniká zejména snímek Nahá láska z roku 1981.

Kromě své výtvarné a herecké činnosti činnosti je také uznávanou spisovatelkou knih pro děti. Známá je také jako příležitostná zpěvačka a písňová textařka.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V některých zdrojích je uváděn rok narození 1943.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]