Yves Robert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Yves Robert
Narození19. června 1920
Saumur
Úmrtí10. května 2002 (ve věku 81 let)
6. pařížský obvod
Místo pohřbeníHřbitov Montparnasse
ChoťDanièle Delorme (1956–2002)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yves Robert (19. června 1920 Saumur10. května 2002 Paříž) byl francouzský filmový režisér, scenárista, producent a herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v Anjou, byl cukrářem a typografem, pak pracoval v Paříži v Musée Grévin. U divadla začínal za druhé světové války v lyonské Compagnie Grenier-Hussenot.[1] Vystupoval také v Théâtre de l'Atelier, Théâtre des Champs-Élysées a v kabaretu La Rose rouge. První filmovou roli získal roku 1948 v Les Dieux du dimanche Reného Lucota a svůj první film režíroval v roce 1954. V roce 1961 zfilmoval knihu Louise Pergauda Knoflíková válka. Tento snímek získal Cenu Jeana Viga a patří s více než deseti miliony diváků ke komerčně nejúspěšnějším dílům v historii francouzské kinematografie.[2] Ve spolupráci s Jeanem-Loupem Dabadiem vytvořil hořkou komedii z hereckého prostředí Buď zdráv, umělče!, v níž hrál hlavní roli Marcello Mastroianni. Podle námětu Francise Vebera vznikla satira Velký blondýn s černou botou a její pokračování Návrat velkého blondýna, kde ztvárnil Pierre Richard nepraktického hudebníka zapleteného do intrik tajné služby. Podle vzpomínkové knihy Marcela Pagnola natočil Robert filmy Tatínkova sláva a Maminčin zámek, za které mu v roce 1991 Francouzská akademie udělila cenu Jeana le Duca. Spolupracoval také s Louisem de Funèsem, Jacquesem Perrinem, Michelem Galabruem, Giorgiem Strehlerem, Jeanem Rochefortem, Georgesem Brassensem a Vladimirem Cosmou. Uvedl do Francie britskou skupinu Monty Python a nadaboval film Bohové musejí být šílení.

Jeho první manželkou byla herečka Rosy Varte, s níž měl syna Jeana-Denise, který se také uplatnil u filmu. Podruhé se oženil s Danièle Delorme, s níž provozovali produkční firmu La Guéville. Robertovo jméno nese mládežnická ubytovna v Paříži a park v Bailleau-Armenonville, kde natáčel Knoflíkovou válku.[3]

Režijní filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Who Is Who in France Dostupné online
  2. Box Office Story Dostupné online
  3. Echo Républicain Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]