Přeskočit na obsah

Théâtre des Champs-Élysées

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Théâtre des Champs-Élysées
Základní informace
StátFrancieFrancie Francie
MístoPaříž
Vznik1913
Počet scén3
ScényThéâtre des Champs-Élysées
Comédie des Champs-Élysées
Studio des Champs-Élysées
Budova
Stylart deco
ArchitektiAuguste Perret
Gustave Perret
Doba výstavby1911–1913
Otevření3. dubna 1913
Kód památkyPA00088883
Další informace
Souřadnice
Adresa15 Avenue Montaigne
75008 Paris
UliceAvenue Montaigne
Oficiální webhttp://www.theatrechampselysees.fr/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Théâtre des Champs-Élysées (česky Divadlo na Champs-Élysées) je divadlo a koncertní sál v Paříži. Sídlí v 8. obvodu na Avenue Montaigne č. 15. Největší ze tří sálů má kapacitu 1905 diváků. Divadlo bylo otevřeno v roce 1913 a jeho architektem je Auguste Perret (1874-1954). Vlastníkem divadla je státní bankovní instituce Caisse des dépôts et consignations.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 3. dubna 1913. V roce 1923 vznikl z Galerie Montaigne další divadelní sál Studio des Champs-Élysées. V červenci 1926 byl v sále Comédie des Champs-Élysées promítán první animovaný film ve Francii. Jednalo se o německý film Dobrodružství prince Ahmeda.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Budova byla postavena s prvky stylu art deco. Obsahuje tři sály a restauraci v nejvyšším patře. Konstrukce byla původně zamýšlená ze železa, ale architekt rozhodl o použití betonu, proti čemuž se ohradil stavitel. Kompromisem bylo obložení betonu bílým mramorem s basreliéfy a pouze čtyři skupiny vnitřních sloupů byly ponechány viditelné. Fasáda je zařazena mezi historické památky.

Dnešní využití[editovat | editovat zdroj]

Budova má tři sály. Největší s 1905 místy je určen k operním představením a koncertům, Comédie des Champs-Élysées a Studio des Champs-Élysées jsou určeny divadlu.

Théâtre des Champs-Élysées patří vedle koncertních sálů Salle Pleyel, Cité de la musique a Salle Gaveau k významným zprostředkovatelům klasické hudby v Paříži. Sídlí zde Francouzský národní orchestr. Koncertují zde tělesa jako Vídeňští filharmonikové, Mnichovská filharmonie, Newyorská filharmonie, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Královský orchestr Concertgebouw i Pražská komorní filharmonie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Théâtre des Champs-Élysées na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]