Palais de Tokyo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palais de Tokyo

Letecký pohled na Palais de Tokyo
Údaje o muzeu
Stát FrancieFrancie Francie
Město Paříž
Adresa 13, avenue du Président Wilson, 75116 Paris
Založeno 1937
Zeměpisné souřadnice
Palais de Tokyo
Red pog.svg
Palais de Tokyo
Webové stránky

Palais de Tokyo (česky Tokijský palác) je muzejní a výstavní budova v Paříži v 16. obvodu na Avenue du Président-Wilson. Byla otevřena v roce 1937 jako výstavní pavilon pro světovou výstavu pod názvem Palais des Musées d'art moderne (Palác muzeí moderního umění). Budova ve stylu art deco je ve společném vlastnictví francouzského státu a města Paříže a slouží k prezentaci moderního umění.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác byl postaven pro světovou výstavu 1937 a jeho autory jsou architekti Jean-Claude Dondel, André Aubert, Paul Viard a Marcel Dastugue. Palác byl určen k výstavě tehdejšího současného umění. Budova je rozdělena do dvou hlavních křídel, mezi kterými je nádvoří s třístranným portikem. Výstavní pavilon byl slavnostně otevřen 24. května 1937 při zahájení světové výstavy francouzským prezidentem Albertem Lebrunem.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Majitel východního křídla je město Paříž a od roku 1961 zde sídlí Musée d'art moderne de la Ville de Paris (Muzeum moderního umění města Paříže), zatímco západní křídlo vlastní francouzský stát, který zde v roce 1947 umístil Musée national d'art moderne (Národní muzeum moderního umění). To se v roce 1977 přestěhovalo do Centre Georges Pompidou. Od roku 2002 se palác nazývá Palais de Tokyo / Site de création contemporaine (tj. Centrum pro současné umění).

Výstavy v paláci představují nejnovější trendy v současném umění ve všech jeho formách jako je malba, sochařství, kresba, fotografie, videoart, design, móda, literatura nebo tanec.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palais de Tokyo na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]