Pasteurův ústav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pasteurův ústav
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formafoundation
Datum založení1887
ZakladatelLouis Pasteur
Adresa sídlaPaříž, Francie (Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ125967928)
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéYasmine Belkaid
Charakteristika firmy
Oblast činnostiresearch and development in other physical and natural sciences
Dceřiné společnostiCentre d'investigation clinique de Nantes
Department of Genomes & Genetics
Department of Virology
Laboratoire des Systèmes Macromoléculaires et Signalisation
Identifikátory
Oficiální webwww.pasteur.fr/en
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sídlo Pasteurova ústavu v Paříži

Pasteurův ústav (francouzsky Institut Pasteur) je významné středisko základního výzkumu pro biologii a lékařství se sídlem v Paříži. Byl založen 4. června 1887 a pojmenován po svém zakladateli Louisi Pasteurovi. Zabývá se výzkumem a vývojem diagnostických a testovacích postupů v lékařství. Ústav je epidemiologické dozorové centrum a kontroluje výskyt infekčních onemocnění na celém světě. Vedle své výzkumné činnosti je poradcem francouzské vlády a WHO v lékařských záležitostech.

Slavní výzkumníci[editovat | editovat zdroj]

Již zakladatel Louis Pasteur byl průkopníkem v oblasti mikrobiologie. Jeho žák Émile Roux měl v roce 1888 jako první na světě přednášku o mikrobiologii. On a Alexandre Yersin objevili mj. toxin záškrtu. V roce 1921 vedl objev vakcíny proti tuberkulóze Alberta Calmetta a Camilla Guérina k rozšíření ústavu. Jean Laigret vyvinul v roce 1932 první očkování proti žluté zimnici. V roce 1936 Daniel Bovet prováděl výzkum sulfonamidů. Pierre Lépine vyvinul v roce 1954 očkování proti obrně. Luc Montagnier a jeho tým izoloval v roce 1983 poprvé virus HIV a objevil o dva roky později HIV-2.

Výzkumní pracovníci ústavu byli prozatím oceněni sedmkrát Nobelovou cenou za fyziologii a medicínu: Charles Louis Alphonse Laveran (1907), Ilja Iljič Mečnikov (1908), Jules Bordet (1919), Charles Nicolle (1928), Daniel Bovet (1957), François Jacob, Jacques Monod a André Lwoff (1965), Luc Montagnier a Françoise Barré-Sinoussi (2008).

Pasteurův ústav ve světě[editovat | editovat zdroj]

První ústavu mimo Evropu byl založen již v roce 1891 v Saigonu. K Pasteurově ústavu dnes patří mezinárodní síť 32 přidružených ústavů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Institut Pasteur na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]