Alexandre Yersin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexandre Yersin
Rodné jméno Alexandre Emile Jean Yersin
Narození 22. září 1863
Aubonne (Švýcarsko)
Úmrtí 1. března 1943 (ve věku 79 let)
Nha Trang
Alma mater Universita v Lausanne
Povolání lékař a bakteriolog
Ocenění velkodůstojník Řádu čestné legie (1939)
Prix Leconte
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandre Emile Jean Yersin (22. září 18631. března 1943) byl francouzsko-švýcarský lékař a bakteriolog. Je po něm pojmenována tyčinkovitá bakterie Yersinia pestis, původce dýmějového moru.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Švýcarsku v rodině francouzského původu. Studoval medicínu v Lausanne ve Švýcarsku, v německém Marburgu a v Paříži. Pod Pasteurovým vedením se podílel na výzkumu očkování proti vzteklině. V roce 1889 začal působit v Pasteurově institutu a spolu s Emilem Rouxem objevil záškrtový toxin.

Poprvé odjel do Francouzské Indočíny roku 1890 jako lékař společnosti Messageries Maritimes. Ale již roku 1894 tam byl vyslán francouzskou vládou. Během svého pobytu v Hongkongu téhož roku objevil krysami přenášené mikroby způsobující dýmějový mor. Rok na to založil v Nha Trang Pasteurův institut, který zde funguje dodnes. V červenci 1891 přišel Yersin do Nha Trang poprvé a zanedlouho ho učinil svým domovem, kde žil s přestávkami až do roku 1943. Jeho život byl spjat s Nha Trang více než půl století. Záhy se naučil plynně vietnamsky. Několik následujících let strávil cestováním po středovietnamské vysočině. V této době také objevil lokalitu, kde se dnes nachází město Da Lat, a doporučil vietnamské vládě, aby zde vybudovala horské letovisko.

Alexandre Yersin

V jeho domě v Nha Trang je dnes Muzeum Alexandra Yersina. Většina exponátů je umístěno ve druhém patře, v jeho bývalé knihovně a kanceláři. Zde se lze dočíst o jeho životě a vědeckém díle, četných výzkumech. Muzeum odhaluje Yersina jako houževnatého vědce i jako milujícího syna. Je zde vystaveno i pár z asi tisíce dopisů, které napsal matce. Výklad je k dispozici ve vietnamštině, v angličtině a francouzštině. Je zde možno si prohlédnout jak laboratorní vybavení, tak Yersinovy osobní předměty. Částí expozice je studovna s mnohasvazkovou knihovnou a křeslem, kde Yersin čítával.

V muzeu je také možno vidět zmenšenou kopii člunu, kterou Yersinovi věnovali místními rybáři, s kterými trávil spoustu času. Yersin se přátelil s místními lidmi a ti si ho zamilovali. Dostal od nich vietnamské jméno. Byl jimi oslovován jako ong Nam – pan Nam. Epitaf na jeho náhrobku ho vystihuje jako „vietnamským lidem milovaného dobrodince a lidumila“.

Prvního března roku 1943 Yersin v Nha Trang zemřel. Jeho hrob se nachází nedaleko Nha Trang. Byl podle svého přání pohřben hlavou k zemi, aby tak mohl, jak uvádí kniha Non nuoc Viet Nam, „navždy objímat svou druhou vlast“.

Reference[editovat | editovat zdroj]