Alexandre Yersin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexandre Yersin
Petit-Yersin.jpg
Rodné jméno Alexandre Emile Jean Yersin
Narození 22. září 1863
Aubonne (Švýcarsko)
Úmrtí 1. března 1943 (ve věku 79 let)
Nha Trang
Místo odpočinku Nha Trang
Alma mater Universita v Lausanne
Zaměstnavatelé Pasteurův ústav
Messageries Maritimes
Hanoi Medical University
Ocenění Řád akademických palem (1890)
rytíř Čestné legie (1894)
důstojník Řádu čestné legie (1897)
komandér Řádu čestné legie (1913)
Prix Leconte (1927)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandre Emile Jean Yersin (22. září 18631. března 1943) byl francouzsko-švýcarský lékař a bakteriolog. Je po něm pojmenována tyčinkovitá bakterie Yersinia pestis, původce dýmějového moru.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Švýcarsku v rodině francouzského původu. Studoval medicínu v Lausanne ve Švýcarsku, v německém Marburgu a v Paříži. Pod Pasteurovým vedením se podílel na výzkumu očkování proti vzteklině. V roce 1889 začal působit v Pasteurově institutu a spolu s Emilem Rouxem objevil záškrtový toxin.

Poprvé odjel do Francouzské Indočíny roku 1890 jako lékař společnosti Messageries Maritimes. Ale již roku 1894 tam byl vyslán francouzskou vládou. Během svého pobytu v Hongkongu téhož roku objevil krysami přenášené mikroby způsobující dýmějový mor. Rok na to založil v Nha Trang Pasteurův institut, který zde funguje dodnes. V červenci 1891 přišel Yersin do Nha Trang poprvé a zanedlouho ho učinil svým domovem, kde žil s přestávkami až do roku 1943. Jeho život byl spjat s Nha Trang více než půl století. Záhy se naučil plynně vietnamsky. Několik následujících let strávil cestováním po středovietnamské vysočině. V této době také objevil lokalitu, kde se dnes nachází město Da Lat, a doporučil vietnamské vládě, aby zde vybudovala horské letovisko.

Alexandre Yersin

V jeho domě v Nha Trang je dnes Muzeum Alexandra Yersina. Většina exponátů je umístěno ve druhém patře, v jeho bývalé knihovně a kanceláři. Zde se lze dočíst o jeho životě a vědeckém díle, četných výzkumech. Muzeum odhaluje Yersina jako houževnatého vědce i jako milujícího syna. Je zde vystaveno i pár z asi tisíce dopisů, které napsal matce. Výklad je k dispozici ve vietnamštině, v angličtině a francouzštině. Je zde možno si prohlédnout jak laboratorní vybavení, tak Yersinovy osobní předměty. Částí expozice je studovna s mnohasvazkovou knihovnou a křeslem, kde Yersin čítával.

V muzeu je také možno vidět zmenšenou kopii člunu, kterou Yersinovi věnovali místními rybáři, s kterými trávil spoustu času. Yersin se přátelil s místními lidmi a ti si ho zamilovali. Dostal od nich vietnamské jméno. Byl jimi oslovován jako ong Nam – pan Nam. Epitaf na jeho náhrobku ho vystihuje jako „vietnamským lidem milovaného dobrodince a lidumila“.

Prvního března roku 1943 Yersin v Nha Trang zemřel. Jeho hrob se nachází nedaleko Nha Trang. Byl podle svého přání pohřben hlavou k zemi, aby tak mohl, jak uvádí kniha Non nuoc Viet Nam, „navždy objímat svou druhou vlast“.

Reference[editovat | editovat zdroj]