Centre Georges Pompidou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Centre Pompidou. Tento článek je o muzeu v Paříži. O muzeu v Metz pojednává článek Centre Pompidou-Metz.
Centre Georges Pompidou
Centre Georges Pompidou (Paris).jpg
Základní informace
Sloh high-tech architektura
Architekti Richard Rogers, Renzo Piano a Gianfranco Franchini
Poloha
Adresa 4. pařížský obvod, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Centre Georges Pompidou
Centre Georges Pompidou
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pompidouovo centrum (francouzsky Centre national d'art et de culture Georges-Pompidou, zkráceně Centre Pompidou) je kulturní centrum a muzeum ve francouzské metropoli Paříži. Od roku 2010 funguje v Metách jeho pobočka, Centre Pompidou-Metz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Moderní kulturní centrum vzniklo v letech 19721977 na popud francouzského prezidenta Georgese Pompidoua. Mezinárodní architektonické soutěže na architektonický návrh se zúčastnilo kolem 700 architektů z 50 zemí světa. Výběrové řízení vyhrála britsko-italská dvojice architektů Renzo Piano a Richard Rogers. Na projektu se podílel též architekt Jan Kaplický. Stavba, která podle jejich návrhu vznikla, stála téměř 1 miliardu franků a vyvolala mnohé diskuze u odborníků i široké veřejnosti.

Popis budovy[editovat | editovat zdroj]

Moderně působící skleněný palác o délce 166 metrů, šířce 60 metrů a výšce 42 metrů, kde je 5 rozsáhlých poschodí, má celkovou rozlohu 7 500 m2. Komunikace a rozvody jsou vedeny vně budovy různobarevně odlišeným potrubím a spolu s konstrukcí, která připomíná zapomenuté lešení vytváří velmi netradiční vzhled této budovy. Barevnost potrubí není náhodná, ale rozlišuje jeho funkci. Modré je klimatizační potrubí, vodovodní je zelené, žluté je elektrické vedení a červená je určena pro vše s přesunem osob, jako například výtahy. Bílé trubky jsou větrání podzemních prostor.

Vnitřní prostory[editovat | editovat zdroj]

Uvnitř se nacházejí výstavní prostory, knihovna, muzeum moderního umění, obchody, kavárny, kinosály a další prostory s velkými možnostmi využití. Za pozornost stojí expozice v 5. patře, kde naleznete díla předních umělců 20. století. Jejich autory jsou Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Vasilij Kandinsky, Joan Miró, Jackson Pollock a mnozí další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]