Centre Georges Pompidou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Centre Pompidou. Tento článek je o muzeu v Paříži. O muzeu v Metz pojednává článek Centre Pompidou-Metz.
Centre Georges Pompidou
Centre Georges Pompidou (Paris).jpg
Základní informace
Sloh high-tech architektura
Architekti Richard Rogers, Renzo Piano a Gianfranco Franchini
Poloha
Adresa 4. pařížský obvod, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Centre Georges Pompidou
Centre Georges Pompidou
Další informace
Web http://www.centrepompidou.fr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pompidouovo centrum (francouzsky Centre national d'art et de culture Georges-Pompidou, zkráceně Centre Pompidou) je kulturní centrum a muzeum ve francouzské metropoli Paříži. Od roku 2010 funguje v Metách jeho pobočka, Centre Pompidou-Metz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Moderní kulturní centrum vzniklo v letech 19721977 na popud francouzského prezidenta Georgese Pompidoua. Mezinárodní architektonické soutěže na architektonický návrh se zúčastnilo kolem 700 architektů z 50 zemí světa. Výběrové řízení vyhrála britsko-italská dvojice architektů Renzo Piano a Richard Rogers. Na projektu se podílel též architekt Jan Kaplický. Stavba, která podle jejich návrhu vznikla, stála téměř 1 miliardu franků a vyvolala mnohé diskuze u odborníků i široké veřejnosti.

Popis budovy[editovat | editovat zdroj]

Moderně působící skleněný palác o délce 166 metrů, šířce 60 metrů a výšce 42 metrů, kde je 5 rozsáhlých poschodí, má celkovou rozlohu 7 500 m2. Komunikace a rozvody jsou vedeny vně budovy různobarevně odlišeným potrubím a spolu s konstrukcí, která připomíná zapomenuté lešení vytváří velmi netradiční vzhled této budovy. Barevnost potrubí není náhodná, ale rozlišuje jeho funkci. Modré je klimatizační potrubí, vodovodní je zelené, žluté je elektrické vedení a červená je určena pro vše s přesunem osob, jako například výtahy. Bílé trubky jsou větrání podzemních prostor.

Vnitřní prostory[editovat | editovat zdroj]

Uvnitř se nacházejí výstavní prostory, knihovna, muzeum moderního umění, obchody, kavárny, kinosály a další prostory s velkými možnostmi využití. Za pozornost stojí expozice v 5. patře, kde naleznete díla předních umělců 20. století. Jejich autory jsou Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Vasilij Kandinsky, Joan Miró, Jackson Pollock a mnozí další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]