Musée Picasso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Musée Picasso
Interiér muzea
Interiér muzea
Údaje o muzeu
StátFrancieFrancie Francie
MěstoPaříž
Adresa5, rue de Thorigny, 75003 Paris
Založeno1985
ZaměřeníPablo Picasso
Kód památkyPA00086157
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o muzeu. O paláci, ve kterém sídlí, pojednává článek Hôtel Salé.

Musée Picasso (Picassovo muzeum) je muzeum v Paříži, které je věnováno dílu Pabla Picassa. Bylo založeno v roce 1985 a sídlí v paláci Hôtel Salé ve čtvrti Marais ve 3. obvodu v ulici Rue de Thorigny.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Hôtel Salé.

Palác byl postaven v letech 16561659 a od roku 1968 je chráněn jako historická památka. Za Velké francouzské revoluce bylo z paláce vytvořeno skladiště knih ze zrušených klášterů, v 19. století zde sídlily školy a jiné instituce. V roce 1964 palác získalo město Paříž, které zde chtělo zřídit muzeum kostýmů. Z tohoto projektu nakonec sešlo a po smrti malíře Picassa postoupilo palác francouzskému státu, který palác kompletně rekonstruoval a 28. září 1985 zde bylo slavnostně otevřeno Picassovo muzeum. V roce 2009 bylo muzeum uzavřeno, jeho sbírky přemístěny a na začátku roku 2010 začala rozsáhlá rekonstrukce muzea, která bude trvat dva roky.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vlastní největší sbírku děl tohoto umělce a pokrývá všechna jeho období. (Vedle Picassova muzea v Paříži existují podobně zaměřená muzea také v Antibes, Málaze a Barceloně, další umělcova díla jsou ve vlastnictví mnoha jiných galerií a soukromých osob.) Dědicové zaplatili státu dědickou daň uměleckými předměty, které tvořilo 203 obrazů, 158 plastik, 16 koláží, 29 reliéfních obrazů, 83 keramik a přes 3000 kreseb a grafických listů. V roce 1990 věnovala Jacqueline Picasso muzeu další díla, takže v současnosti sbírka obsahuje 251 obrazů, 160 plastik, 16 koláží, 29 reliéfních obrazů, 107 keramik, 1500 kreseb aj. Výstavní expozice zahrnuje rovněž díla umělců z osobní Picassovy sbírky, jako např. Paul Cézanne, Henri Matisse, Henri Rousseau, Georges Braque, Joan Miró a předměty afrického umění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Musée Picasso (Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]