Moravská galerie v Brně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moravská galerie v Brně
Uměleckoprůmyslové muzeum
Uměleckoprůmyslové muzeum
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Brno
Adresa Husova 18, Brno
Zaměření umění
Další budovy Pražákův palác, Místodržitelský palác
Objekty 150652
Počet návštěvníků 120272 (v roce 2014)
Zeměpisné souřadnice 49°11′44″ s. š., 16°36′16″ v. d.
Webové stránky

Moravská galerie v Brně (zkráceně jen Moravská galerie, resp. MG) je druhé největší muzeum umění v České republice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1817 bylo císařským patentem zřízeno Františkovo muzeum (od r. 1900 nazývané Moravské zemské muzeum). Již okamžikem založení se jeho součástí stala sbírka obrazů a plastik, která dala vzniknout významnému muzejnímu oddělení nazývanému „Obrazárna“, které se chápalo jako reprezentativní a centrální sbírka volného umění země moravské.

Roku 1873 vzniklo z popudu kruhů průmyslníků na Moravě a Obchodní a živnostenské komory v Brně Moravské průmyslové muzeum. Bylo centrální moravskou institucí, která pečovala o zvelebování, kvalitu a rozvoj průmyslu v zemi. Muzeum se během své existence stalo centrem rozvoje průmyslového designu na Moravě, centrem sdružení rakouských uměleckoprůmyslových muzeí. Jeho aktivity získávají i významný umělecký rozměr, a proto nese od r. 1898 název Moravské uměleckoprůmyslové muzeum.

Spojením Obrazárny Moravského muzea a Uměleckoprůmyslového muzea vzniká 1. dubna 1961 Moravská galerie v Brně, která je přímou nástupnickou organizací těchto dvou institucí.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Spojením Obrazárny zaměřené na volné umění a Uměleckoprůmyslového muzea zaměřeného na průmyslový design dala Moravská galerie v Československu vzniknout konceptu univerzální instituce muzea umění, jež se nesoustředí jen na určitý výsek výtvarné tvorby, nýbrž ji pojímá v co možná nejširším záběru. Moravská galerie se nachází v několika budovách, které současně prezentují jednotlivé oblasti výtvarného umění.

  • Pražákův palác na Husově ulici 18 je centrální budovou Moravské galerie. Původně soukromý městský palác barona Aloise Pražáka byl počátkem 90. let adaptován pro potřeby galerie umění a slavnostně otevřen dne 17. listopadu 1994. Umístěna je zde stálá expozice moderní umění a konají se zde výstavy zaměřující se na moderní a současné umění. Pražákův palác slouží zároveň jako administrativní a centrální pracoviště MG. Sídlí v něm knihovna soustřeďující české i zahraniční publikace, časopisy a katalogy výstav vztahující se k umění.
  • Uměleckoprůmyslové muzeum na Husově ulici 14 je historická budova Moravského průmyslového muzea. Stálou expozicí prezentuje dějiny průmyslového designu, avšak jeho velmi reprezentativní prostory slouží i řadě dalších výstav z oblasti architektury, malířství, grafiky apod. V budově je v provozu citlivě adaptovaný původní přednáškový sál.
  • Místodržitelský palác na Moravském náměstí 1 je bývalý konvent augustiniánského kláštera. Část tohoto paláce využívá MG od roku 1990 jako výstavní prostory pro dočasné výstavy a stálou expozici sbírky starého umění.
  • Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici - dům architekta a designéra Josefa Hoffmanna spravuje MG od roku 2006. Kromě rekonstrukce originálních interiérů z doby počátku století nabízí stavba výstavy orientující se na osobnost Josefa Hoffmanna a design Wiener Werkstätte.
  • Vila Dušana Jurkoviče je vlastní vilou originálního architekta a designéra. Po jejím zakoupení od soukromých majitelů prošla celkovou rekonstrukcí a od roku 2010 byla zpřístupněna veřejnosti. Kromě restaurování interiérů objekt slouží jako výstavní a badatelské centrum v oblasti architektury a designu.

Od roku 1963 MG každoročně pořádá Mezinárodní bienále grafického designu, což je vůbec nejstarší přehlídka grafického designu na světě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]