Musée national du Moyen Âge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Musée national du Moyen Âge

Vstup do muzea
Údaje o muzeu
Stát FrancieFrancie Francie
Město Paříž
Adresa 6, place Paul-Painlevé, 75005 Paris
Založeno 1844
Zaměření středověké umění
Zeměpisné souřadnice
Musée national du Moyen Âge
Red pog.svg
Musée national du Moyen Âge
Webové stránky

Musée national du Moyen Âge (Národní muzeum středověku), oficiální název Musée national du Moyen Âge – Thermes et hôtel de Cluny (Národní muzeum středověku - Lázně a palác Cluny) je francouzské národní muzeum, které se specializuje na umění středověku. Sídlí v Paříži v srdci Latinské čtvrti ve středověkém paláci postaveném na místě římských lázní. V roce 2013 muzeum navštívilo 297 323 návštěvníků. Vstup do muzea je z ulice Rue du Sommerard.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě stály v době římské Lutecie lázně, které zanikly ve 2. polovině 3. století při útocích barbarských národů. Na jejich troskách vybudoval ve 13. století klášter Cluny rezidenci pro své opaty, když pobývali v Paříži. Na konci 15. století byla budova rozšířena. Přestavbu vedl v letech 1485-1510 opat Jacques d'Amboise, jehož znak zdobí okna. Během Velké francouzské revoluce byl palác znárodněn a rozdělen mezi několik majitelů. V roce 1810 se město Paříž rozhodlo založit v bývalém frigidariu (studených lázních) muzeum starožitností. V roce 1832 archeolog a sběratel umění Alexandre du Sommerard (1779-1842) do paláce přestěhoval svou sbírku. V roce 1843 sbírku koupil stát, který tak založil muzeum středověkého umění a prvním kurátorem sbírky se stal Edmond du Sommerard.

Palác ve stylu flamboyantní (plaménkové) gotiky byl v roce 1856 zahrnut mezi historické památky a pozůstatky římských lázní jsou takto chráněny od roku 1862.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Plocha muzea činí 3500 m2, z čehož 2000 m2 tvoří výstavní plocha. Muzeum ve svých sbírkách opatruje 23 000 předmětů, z nichž je vystavena zhruba desetina (2300 děl). Jedná se především o obrazy, sochy a další umělecká díla, vitráže, iluminace, tapiserie, šperky i předměty každodenní potřeby, které pocházejí od pozdní antiky do 16. století a zahrnují nejen oblast Evropy, ale také Byzantskou říši a Maghreb.

Dáma s jednorožcem

Stálou expozici tvoří:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Musée national du Moyen Âge na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]