Comédie-Française

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Comédie-Française
Comédie Française colonnes.jpg
Základní informace
Architekt Victor Louis
Poloha
Adresa 1. pařížský obvod, Paříž, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Comédie-Française, Salle Richelieu

Comédie-Française je jedno z pěti divadel ve Francii, které má status Národního divadla (Théâtre national). Jako jediné z těchto divadel má stálý soubor (la Troupe de la Comédie-Française). Budova divadla se nachází v 1. obvodu v Paříži.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jméno Molière je úzce spjato s divadlem, a bylo často nazýváno La Maison de Molière. Jeho velký vliv na francouzské divadelní prostředí a napsané hry utvářely dějiny tohoto divadelního domu.
Comédie-Française byla založena 21. října 1680 dekretem krále Ludvíka XIV. a sloučila oba pařížské divadelní soubory (v Hôtel de Bourgogne a Théâtre de Guénégaud). Repertoár se skládal z děl Molièra, Jeana Racina, Pierre Corneille, Paula Scarrona a Jeana de Rotrou.
Během Velké francouzské revoluce bylo divadlo 3. září 1793 nařízením Výboru pro obecné blaho zavřeno a herci uvězněni. Teprve o šest let později, 30. května 1799, zrušila nová vláda toto uzavření a povolila další představení v Salle Richelieu.

Comédie-Française měla do současnosti na repertoáru kolem 3000 divadelních kusů a disponuje třemi divadelními sály: Salle Richelieu, Théâtre du Vieux-Colombier a Studio-Théâtre.

Divadelní hra Táta musí jíst (Papa doit manger) spisovatelky Marie NDiaye byla v roce 2003 zařazena do repertoáru divadla a dramatička se tak stala první žijící autorkou, jejíž dílo je hráno v tomto národním divadle.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Comédie-Française na německé Wikipedii.

  1. Setkání s Marie NDiaye, Francie v České republice

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • M. Th. Mure: Le Théâtre-Français de la rue de Richelieu. Brière, Rouen 1861 (elektronický text)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]