Musée du Luxembourg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Musée du Luxembourg

Vstup do muzea
Údaje o muzeu
Stát FrancieFrancie Francie
Město Paříž
Adresa 19, rue de Vaugirard, 75006 Paris
Založeno 1750
Zeměpisné souřadnice
Musée du Luxembourg
Red pog.svg
Musée du Luxembourg
Webové stránky

Musée du Luxembourg (česky Lucemburské muzeum) je muzeum umění v Paříži v 6. obvodu v areálu Lucemburského paláce. Sídlí v křídle postaveném kolmo k palácové oranžérii se vstupem z ulice Rue de Vaugirard. Od roku 2000 je tato kulturní instituce pod správou Francouzského senátu, který má sídlo v paláci. V muzeu se v současnosti konají pravidelné tematické výstavy výtvarného umění. Muzeum vzniklo již v roce 1750 jako první veřejné muzeum ve Francii, mnohem dříve, než největší francouzské muzeum Louvre otevřené roku 1793. V roce 1818 se Lucemburské muzem stalo prvním evropským muzeem současného umění.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum bylo otevřeno 14. října 1750 jako první veřejná obrazárna. Vzniklo ve východním křídle paláce v galerii Marie Medicejské a velmi rychle si díky svým obrazům získalo proslulost. Královská sbírka obsahovala kolem 1800 děl a z nich bylo vystaveno 96. Na východní straně galerie se nacházela díla např. Svatá rodina Leonarda da Vinciho, Panna s králíkem od Tiziana a díla Raffaella, Veronese, Rembrandta, Poussina, van Dycka, Lorraina atd. V galerii rovnoběžně na západ byla vystavena biografická série obrazů objednaná Marií Medicejskou od Rubense. Pozdější král Ludvík XVIII. galerii uzavřel v roce 1780, neboť v roce 1760 získal palác jako apanáž. Obrazy byly v roce 1790 přeneseny do Louvru.

V roce 1803 inicioval znovuotevření galerie malíř a senátor Joseph Maria Vien. Správce obnovené galerie byl v lednu 1803 jmenován malíř Jean Naigeon. Nové muzeum bylo otevřeno 26. června 1803 a vrátily se do něj Rubensovy obrazy. Sbírka byla doplněna dalšími mistry (Nicolas Poussin, Simon Vouet, Jacques-Louis David, Eustache Lesueur aj.) Muzeum se rozšířilo a přibralo další místnosti. Přibyla série francouzských přístavů od Claude Joseph Vernet a další obrazy od Rubense a Lesueura. Ovšem tato díla byla po napoleonských válkách předána Louvru.

11. dubna 1818 byla galerie přeměněna na Muzeum žijících umělců (Musée des artistes vivants). Byla zde vystavena mj. díla Davida (1748-1825), Grose (1751-1835), Girodeta (1767-1824), Ingrese (1780-1867) a Delacroixe (1798-1863). Vystavená díla se deset let po smrti umělců měla stát majetkem muzea. V roce 1886 se muzeum přemístilo do nových (současných) prostor uvolněných Senátem. V roce 1895 muzeum získalo díla Gustava Caillebotta, což byl první případ impresionisty zakoupeného do státního muzea. V roce 1937 se celá sbírka přesunula do větších prostor v Palais de Tokyo postaveném pro světovou výstavu. Muzejní sbírky byly permanentně doplňovány částečně z darů od umělců (Pablo Picasso, Georges Braque, Henri Matisse, Marc Chagall, Constantin Brâncuşi aj.) a soukromých sběratelů (Louise a Michel Leiris, Daniel Cordier) i jednotlivých darů a akvizicemi. Tím byl dán základ sbírky, která nyní tvoří rozsáhlou kolekci Musée national d'art moderne v Centre Georges Pompidou.

V roce 1979 Senát rozhodl, že obnoví muzeum v prostorech, kde sídlilo v letech 1886-1937. V muzeu se pravidelně konají tematické výstavy přibližující sbírky různých muzeí ve Francii (malířství z Provence, bretaňské zlatnictví, porcelán z Limoges aj.)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Musée du Luxembourg na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]