Světová výstava 1937

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na výstaviště s Eiffelovou věží. Vlevo německý pavilon, vpravo sovětský pavilon.
Okolí německého pavilonu
Sovětský pavilon

Světová výstava 1937 byla v pořadí 20. světová výstava a zároveň šestá, která se uskutečnila v Paříži. Trvala od 25. května do 25. listopadu 1937. Jejím námětem bylo Umění a technika v moderním životě (Arts et Techniques dans la Vie moderne). Je prozatím poslední výstavou tohoto druhu, která se v Paříži uskutečnila.

Příprava výstavy[editovat | editovat zdroj]

Zákon ze dne 6. července 1934 rozhodl o uspořádání mezinárodní výstavy v Paříži a 19. července byl francouzskou vládou jmenován generálním komisařem Edmond Labbé. Ten se rozhodl ukázat, že umění a technologie nestojí proti sobě, ale že jejich svazek je naopak nezbytný: krása a užitečnost mají být neoddělitelně spojeny. V souvislosti s hospodářskou krizí a mezinárodním politickým napětím měla výstava také podporovat mír. Projekt byl původně skromný. Výstava se měla odehrát především na území Champ-de-Mars a Jardins du Trocadéro. Území výstaviště se posléze rozšířilo od mostu Alma až k ostrovu Cygnes. Většina staveb byla dočasná, s několika výjimkami jako např. Palais de Chaillot, který nahradil Palais du Trocadéro.

Eiffelova věž byla modernizována. Byly odstraněny arkády v prvním patře a přibylo nové osvětlení.

Palác Tokyo byl postaven na vojenském pozemku a místo budovy velvyslanectví Polska, která byla zbourána. Francouzská vláda za ní nabídla Polsku jako kompenzaci Hôtel de Sagan. V novém paláci bylo zřízeno Muzeum moderního umění města Paříže a Národní muzeum moderního umění, jehož sbírky byly do té doby vystaveny v Lucemburském paláci. Národní muzeum dnes sídlí v Centre Georges Pompidou.

Zlatou medaili získaly dva pavilony stojící přímo naproti sobě - pavilon SSSR a Třetí říše.

Pozůstatky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Exposition spécialisée de 1937 na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]