Světová výstava 1876

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Světová výstava 1876 (The Centennial International Exhibition) byla v pořadí šestá a konala se roku 1876 ve Filadelfii jako první oficiální světová výstava na území Spojených států amerických. Představila mimo jiné telegraf, telefon, psací stroj, šicí stroj a Thonetovy židle.

Přípravy[editovat | editovat zdroj]

Ideu této výstavy inicioval matematik John Campbell roku 1866. Přípravy začaly roku 1873.

Místo a čas[editovat | editovat zdroj]

Konala se ve Fairmount Parku v údolí řeky Schuylkill ve Filadelfii ve státě Pensylvánie v termínu od 10. května do 10. listopadu 1876, k oslavě 100.výročí podpisu deklarace nezávislosti Filadelie.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Výstava byla nazvána mezinárodní výstavou umění, rukodělné výroby, výrobků z hlíny, půdy a hornictví. Velká pozornost byla věnována lidovým a venkovským řemeslům (svůj pavilón měla například kožedělná řemesla) a zemědělským produktům. Zakládala si na zastoupení zemí všech světadílů, své pavilony zde měly například Egypt (pod heslem Nejstarší obyvatelé zdraví obyvatele nejmladší země), Anglie, Německo, Francie, Japonsko nebo Libérie.

Nejvýznamnější exponáty[editovat | editovat zdroj]

Průmysl:

V oddělení kuriozit byly vystavovány mumie a posmrtné masky slavných osobností (Napoleon, Franklin, Lincoln).

Výstaviště[editovat | editovat zdroj]

Výstaviště o rozloze 115 hektarů mělo 2 hlavní výstavní haly a několik menších pavilónů, z nichž 2 stojí dodnes. Výstaviště projektoval německý architekt exulant Herman J. Schwarzmann.

Výstavu navštívilo přesně 9 milionů 910 tisíc 966 návštěvníků, což bylo asi 20% tehdejších obyvatel USA.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]