Michael Thonet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michael Thonet
Michael Thonet asi v roce 1855
Michael Thonet asi v roce 1855
Narození 2. července 1796
Boppard
Porýní-FalcPorýní-Falc Porýní-Falc
Úmrtí 3. března 1871 (ve věku 74 let)
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo odpočinku Wiener Zentralfriedhof
Povolání podnikatel
Ocenění Řád Františka Josefa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael Thonet (2. července 1796 Boppard3. března 1871 Vídeň) byl německý podnikatel, truhlář, vynálezce a návrhář nábytku. Původem z Boppardu v Porýní, usadil se na Moravě, kde založil v Koryčanech (1856) a v Bystřici pod Hostýnem (1861) továrny na nábytek z ohýbaného dřeva. Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu, stala se vývojovým centrem celé firmy Gebrüder Thonet a exportovala své výrobky do celého světa.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

„Židle č. 14“ („Konsumstuhl Nr. 14“) z roku 1859
Hrobka rodiny Thonetů na vídeňském centrálním hřbitově

Michael Thonet se narodil 2. července 1796 v městečku Boppard nedaleko Koblence.

Vyučil se stolařem a v rodišti založil řemeslnickou dílnu, v níž vyráběl nábytek. Ve třicátých letech 19. století začal dělat pokusy s ohýbáním dřeva, čehož pak využil i ve své profesi. Ohýbaný nábytek poprvé představil veřejnosti roku 1841 na průmyslové výstavě v Koblenci, kterou navštívil i rakouský kancléř Metternich. Na jeho doporučení přesídlil Thonet v následujícím roce do Vídně, kde si založil vlastní firmu na výrobu nábytku.

S manželkou Annou Marií měl celkem třináct dětí, jen pět synů se však dožilo dospělosti. Kvůli nim roku 1853 přejmenoval firmu na „Gebrüder Thonet“.

Zájem o ohýbaný nábytek neustále rostl, roku 1856 se proto Thonet rozhodl založit novou továrnu. Kvůli výhodným podmínkám si vybral moravské Koryčany, kam se následně sám na čas přestěhoval. Výroba se zde rozběhla roku 1857 a díky velkým úspěchům se firma zanedlouho rozšířila i o závody v Bystřici pod Hostýnem a Vsetíně. Později založil továrny také v Radomsku a v německém Frankenbergu.

Thonetův ohýbaný nábytek se brzy stal pojmem a německý podnikatel za jeho výrobu získal i řadu ocenění, mimo jiné zlatý kříž za zásluhy či rytířský kříž řádu Františka Josefa. Na sklonku života byl uznávaným výrobcem nábytku. Zemřel 3. března 1871 ve Vídni a vedení firmy převzali jeho synové.

Další dějiny firmy[editovat | editovat zdroj]

Na původní firmu Thonet navázala po první světové válce akciová společnost Thonet-Mundus, která vznikla v roce 1926 spojením s konkurenční německou firmou. V roce 1946 vznikla znárodněním a sloučením řady nábytkářských továren v Československu firma Národní podnik Thonet s ředitelstvím v Praze, od roku 1953 přejmenovaná na TON (továrna na ohýbaný nábytek), se sídlem v Bystřici pod Hostýnem.[1] Současně byla rodinou Thonetů obnovena továrna Thonet v Frankenbergu. Obě nábytkářské firmy fungují dodnes.[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1]
  2. Mgr. Dagmar Kotoučková, Historie firmy Ton v Bystřici pod Hostýnem (1946-1991)
  3. History of a Furniture Brand

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]