Světová výstava 1878

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na výstaviště na obou březích řeky

Světová výstava 1878 (francouzsky Exposition universelle de 1878) byla v pořadí 7. světová výstava a zároveň třetí, která se uskutečnila v Paříži. Trvala od 1. května do 31. října 1878 na Champ-de-Mars a pahorku Chaillot.

Výstaviště[editovat | editovat zdroj]

Práce na přípravě výstaviště trvaly celých 19 měsíců. Výstava měla rozlohu 75 hektarů a zabírala Champ-de-Mars na levém břehu a kopec Chaillot přes Seinu na pravém břehu. Most Iéna mezi oběma břehy byl zvětšen pro snadný přechod množství návštěvníků. U Champ-de-Mars bylo postaveno i nádraží, na které vedly čtyři koleje. Na konci ostrova Cygnes byla vybudována kovová lávka passerelle de Passy (dnes zde stojí Most Bir-Hakeim).

Palais du Trocadero[editovat | editovat zdroj]

Palác Trocadéro při světové výstavě 1900
Podrobnější informace naleznete v článku Palais du Trocadero.

Palác Trocadéro nazývaný též Kamenný palác postavili pro výstavu architekt Gabriel-Jean-Antoine Davioud a inženýr Jules Bourdais. Zde prezident Patrice de Mac-Mahon přijímal velvyslance a cizí knížata. Palác byl vybaven sálem a velkou koncertní síní.

Aristide Cavaillé-Coll vybudoval pro palác velké varhany, za které získal Řád čestné legie. Inženýr Jean-Charles Alphand, tvůrce pařížských parků, vytvořil venkovní prostory.

Sochy kontinentů, které zdobily průčelí paláce Trocadero, byly přemístěny do Musée d'Orsay. Další sochy zvířat rozmístěné okolo paláce našly své místo na nádvoří Orsay nebo poblíž Porte Dauphine. Do Nîmes byla převezena socha býka, druhá byla umístěna před hlavní vchod do starých jatek Vaugirard, nyní Parc Georges-Brassens.

Veletržní palác[editovat | editovat zdroj]

Veletržní palác nazývaný též Kovový palác sloužil jako hlavní výstavní pavilon, kde se představovaly všechny národy. Budova obdélníkovitého půdorysu se rozkládala na ploše 420 000 m2. Kovovou konstrukci vytvořili inženýr Henri de Dion, který zemřel během stavby a architekt Léopold Hardy.

Na jedné straně paláce se nacházely stánky jednotlivých zemí. Druhá strana byla vyhrazena francouzským koloniím. Uprostřed budovy bylo vystaveno výtvarné umění a stánek města Paříže. Hala Práce (Galerie du Travail) představovala bohatství lidských znalostí a umožňovala návštěvníkům pozorovat dělníky přímo při práci. Svět hraček ukazoval výukové hračky jako malé parní stroje, soukolí pohyblivých hodin, stavebnice a pohyblivé panenky.

Sekce antropologie vystavovala sbírku lebek vrahů souběžně s konáním Mezinárodního antropologického kongresu.

Nádraží v Asnières-sur-Seine

Osudy staveb[editovat | editovat zdroj]

Jedna z budov byla přenesena pod názvem „Hangár Y“ do Meudonu, kde dosud stojí. Další se nachází v Belfortu. Další byla přeložena na Quai de la Loire u jižního konce Bassin de la Villette, kde nyní slouží jako kino. Jiný pavilon byl v roce 1888 přestavěn a slouží jako gymnázium Jean Jaurès v Paříži. Další slouží jako pivovar v průmyslové zóně v Châlons-en-Champagne. Nádraží vybudované na Champ-de-Mars bylo v roce 1898 přeneseno do Asnières-sur-Seine.

Hlava Sochy Svobody

Zajímavosti na výstavě[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Exposition universelle de Paris de 1878 na francouzské Wikipedii.

  1. BURDYCH, Pavel. Rozšířená biografie a sumarizace díla Bély Kélera (1820-1882) s akcentem na autograf hudebního obrazu Karpaty. , 2021-04-19 [cit. 2021-08-05]. . Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta. . Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]