Světová výstava 1851

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Královna Viktorie otevírá výstavu v Hyde Parku, Londýn 1851.
The Great Exhibition 1851.
Obrovský Crystal Palace
Interiéry výstavy
Hlavní vchod

Světová výstava 1851, Great Exhibition of the Works of Industry of all Nations, Crystal Palace Exhibition nebo Great Exhibition je velká mezinárodní výstava průmyslu a kultury jednotlivých zemí. Konala se od prvního do patnáctého května roku 1851 v Londýně.

Byla to první z řady světových výstav Expo v oborech kultura a průmysl, které se v 19. století staly velmi populární. Organizoval ji Henry Cole a princ Albert Sasko-Kobursko-Gothajský. Výstavy se zúčastnili například Charles Darwin, členové bývalé francouzské královské rodiny Bourbonů a spisovatelé Charlotte Brontë a George Eliot.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1848 se v Royal Society and Arts zrodila myšlenka uspořádat ve Velké Británii mezinárodní výstavu, která by zahrnovala různé oblasti tehdejšího života – hospodářství, techniku a také kulturu. Princ Albert, jako prezident Royal Society and Arts, vzal myšlenku za svou a rozhodl se zrealizovat ji za každou cenu. Britská veřejnost se postavila proti tomuto záměru, ale britská Dolní sněmovna projekt schválila. I přes pokračující a usilovné spory s tehdejším tiskem bylo dosaženo cíle a v Hyde Parku byl vybudován výstavní Křišťálový palác. 1. května 1851 byla výstava zahájena a sešlo se na ní více jak 14 000 vystavovatelů, z nichž polovina pocházela ze zahraničí. Návštěvnost byla ohromující a tisk začal výstavu konečně vychvalovat. Díky tomuto vývoji situace se stal ve Velké Británii, poprvé a naposledy ve svém životě, obdivovanou a lidem oblíbenou osobou. Zisk z výstavy byl použit na vybudování akademie věd, muzea (dnes Viktoriino a Albertovo muzeum) a hudební a výtvarné akademie. Všechna příkoří a problémy, které tomuto úspěchu předcházely, se ale odrazily na jeho stále se zhoršujícím zdravotním stavu. Zhoršily se jeho revmatické potíže, trpěl nadváhou, omezil výlety do přírody, jeho stavy depresí byly stále těžší.

Světová výstava byla zorganizována v čele s pány: Princem Albertem, Henry Colem, Francis Henrym, Sir Charles Dilke, 1. Baronetem a dalších členů Královské společnosti pro podporu umění jako oslava moderních průmyslových technologií a designu. Dá se říci, že Světová výstava byla realizována jako reakce na úspěšnou Francouzskou Průmyslovou Expozici 1844.

Speciální stavba, přezdívaná Crystal Palace (Krišťáľový palác)[1], byla navržena Josephem Paxtonem a je vyrobena z litinového rámu a skla, což byl na tehdejší dobu obrovský úspěch.

Výstavu navštívilo šest milionů lidí - což odpovídá jedné třetině celkového počtu obyvatel Británie v té době. Světová výstava měla zisk ve výši 186.000 liber, které byly použity k založení Victoria and Albert Museum a Natural History Museum, které byly všechny postaveny v oblasti přezdívané "Albertopolis", poblíž Imperial Institute. Zbývající peníze byly použity na založení vzdělávacího grantu a stipendia pro průmyslový výzkum, který funguje dones.[2]

Světové výstavy byly vynikající příležitostí pro reportážní fotografy, kteří zvlášť podrobně dokumentovali zejména pavilony a významné hosty.

Významné exponáty a vystavovatelé[editovat | editovat zdroj]

Fotograf Mathew Brady, autoportrét z roku 1875
Stereofotografie Crystal Paláce pořízená (zřejmě) během této výstavy

Exponáty pocházely nejen z celé Velké Británie, ale také z jejích imperiálních kolonií, jako byly Austrálie, Indie a Nový Zéland i z dalších zemí, jako je Dánsko, Francie a Švýcarsko. Celkem bylo 13.000 exponátů jako například tkalcovský stav Josepha Jacquarda, kuchyňské spotřebiče, poprvé byly představeny stereofotografie, dále výrobky z oceli nebo sklízecí stroj, který byl poslán ze Spojených států.[3] Fotograf a průkopník John Dillwyn Llewelyn ohromil svými „instantními“ fotografiemi, zaznamenávajícími vlny na vodní hladině, lidi v pohybu, mraky a příboj tříštící se o pobřeží, kouř vycházející z lodního komína apod. Několik daguerotypií na výstavě pořídil francouzský baron Jean-Baptiste Louis Gros[4]

Vstupné[editovat | editovat zdroj]

Vstupné do Crystal Palace se lišilo podle data navštívení. Cena za denní vstupenku se pohybovala od 3 guineí, přes jednu libru, pět šilinků, až klesla na jeden šilink.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The Great Exhibition of 1851 [online]. Duke Magazine, 2006-11, [cit. 2007-07-30]. Dostupné online.  
 2. THE ROYAL COMMISSION FOR THE EXHIBITION OF 1851. About Us [online]. [cit. 2008-11-01]. Dostupné online.  
 3. "The Great Exhibition at the Crystal Palace". Victorian Station. Accessed 3 February 2009.
 4. http://www.absoluteastronomy.com/topics/Jean-Baptiste_Louis_Gros
 5. http://www.answers.com/topic/mathew-brady
 6. "The Great Exhibition," Manchester Times (24 May 1851).
 7. Official catalogue of the Great Exhibition of the works of industry of all nations, corrected ed. London: 1851; p.191.
 8. Great Industrial Exhibition, Pittsfield Sun (Massachusetts), 04-10-1851
 9. "Entrance Costs to the Great Exhibition". Fashion Era. Accessed 3 February 2009.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Auerbach, Jeffrey A. The Great Exhibition of 1851: A Nation on Display, Yale University Press, 1999.
 • Gibbs-Smith, Charles Harvard The Great Exhibition of 1851, 2nd edition, London: HMSO, 1981.
 • Greenhalgh, Paul Ephemeral Vistas: The Expositions Universelles, Great Exhibitions and World's Fairs, 1851–1939, Manchester University Press, 1988
 • Leapman, Michael. The World for a Shilling: How the Great Exhibition of 1851 Shaped a Nation, Headline Books, 2001.
 • Dickinson's Comprehensive Pictures of the Great Exhibition of 1851, Dickinson Brothers, London, 1854.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]