Přeskočit na obsah

Bitva o Cable Street

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Červená pamětní deska v ulici Dock Street

Bitva o Cable Street (anglicky Battle of Cable Street) byla střetem mezi Metropolitní policií, dohlížející na legální pochod pořádaný Britskou fašistickou unií v čele s Oswaldem Mosleym, a antifašisty, včetně místních židovských, socialistických, anarchistických, irských a komunistických skupin. Incident se odehrál v neděli 4. října 1936 v ulici Cable Street ve čtvrti East End v Londýně. Mosley plánoval poslat tisíce pochodujících oděných v uniformách stylizovaných podle Černých košil přes čtvrť East End, kde se nacházela poměrně velká židovská populace.

Sbor zástupců britských Židů odsoudil pochod jako antisemitský a vyzval Židy, aby se nezdržovali poblíž trasy pochodu.

Přes velkou pravděpodobnost možného násilí odmítla vláda pochod zakázat a za pomoci značného nasazení policie byla poskytnuta pochodu ochrana, ve snaze zabránit protestujícím antifašistům jeho narušení.

Pochodu se zúčastnilo zhruba 5000 Mosleyho přívrženců. Pochodu se však postavilo několik desítek tisíc lidí (odhady se značně různí, zřejmě šlo o 60 až 200 000 lidí) z různých etnických skupin.[1] Antifašisté bránili postupu pochodu také pomocí zátarasů. Ačkoli se policisté pokoušeli uvolnit cestu a umožnit uskutečnění pochodu, po sérii jejich střetů s antifašistickými demonstranty se pochod neuskutečnil. I přes probíhající střety mezi policisty a antifašisty byli fašisté zahnáni antifašisty směrem k Hyde Parku.

Bitva o Cable Street byla hlavním faktorem vedoucím k přijetí zákona Public Order Act 1936, který vyžadoval souhlas policie pro politické pochody a zakazoval nošení politických uniforem na veřejnosti.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Cable Street na anglické Wikipedii.

  1. O'SHEA, Joe. Battle of Cable Street: when the Irish helped beat back the fascists. The Irish Times [online]. [cit. 2021-01-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]