Hyde Park (Londýn)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo Hyde Park. O publicistickém televizním pořadu pojednává článek Hyde park (pořad).
Královské parky v Londýně
Hyde Park

Hyde Park je jeden z největších parků v centru Londýna v obvodu Westminster a jeden z královských parků v Londýně. Park je rozdělen Serpentinovým jezerem na dvě poloviny. Hyde Park sousedí s Kensingtonskými zahradami, které jsou často považovány za součást Hyde Parku. Hranici mezi oběma parky tvoří West Carriage Drive. Plocha Hyde Parku činí 1,4 km² a Kensingtonských zahrad 1,1 km².

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší část parku patřila panství Ebury. Plocha této části byla jeden hide (plocha 0,24–0,49 km²) a z tohoto slova pochází název parku. Pozemek získal Jindřich VIII. V roce 1536 od mnichů Westminsterského opatství. Autorem většiny vybavení parku je architekt Decimus Burton.

Park byl původním místem, kde stál Křišťálový palác, navržený Josefem Paxtonem pro Velkou výstavu v roce 1851. Park se také stal dějištěm několika velkých koncertů včetně Rolling Stones (1969), Pink Floyd (1970), Queen (1976) a Red Hot Chili Peppers (2004). Později se zde konal koncert Live 8.

Velká brána[editovat | editovat zdroj]

Velká brána Hyde Parku

Autorem návrhu Velké brány byl Decimus Burton. Obsahuje několik ionských sloupů se třemi oblouky pro vjezd vozidel a dvěma pro pěší. Brána je vyrobena z železa, pokryta bronzem a uchycena do pilířů kruhy z materiálů používaného pro výrobu děl. Je ozdobena řeckými zimolezovými ornamenty.

Hyde Park, procházky v parku

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

  • Speakers' Corner – veřejné prostranství, kde je povoleno vyjadřovat se na jakékoli téma. Nachází se v severovýchodní části poblíž Mramorového oblouku. Právě od tohoto místa a možnosti zde volně promluvit je odvozen i název pořadu ČT24 Hyde park.
  • Rotten Row – široká dráha vytvářející jižní hranici parku, používaná dříve pro projížďky na koních.
  • Hyde Park Corner – hlavní křižovatka parku na jihovýchodě.
  • Památník Diany, princezny z Walesu – oválná kamenná kruhová fontána postavená na jih od Serpentinového jezera. Zpřístupněna byla 6. července 2004.

Související článek[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

https://web.archive.org/web/20080517023423/http://www.royalparks.gov.uk/parks/hyde_park – oficiální stránky Hyde Parku