Antifašismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Delegačenka na konferenci Německých antifašistů ČS. původu (vypsaná na L. Frejku.

Antifašismus je široký pojem, zahrnující v sobě velkou škálu názorových proudů a hnutí, které jsou v nějakém smyslu nepřátelské vůči fašismu a nacismu. Pojem je někdy mylně redukován pouze na politické směry a hnutí.

20. století[editovat | editovat zdroj]

Antifašismus je objevil souběžně s fašismem. Už tehdy šlo dílem o aktivní odpůrce politiky fašismu, také ale o pasivní odpůrce (názorové oponenty, kteří se stávali obětí fašistického systému.

Nejznámějším příkladem antifašismu je odboj během druhé světové války, který je většinou chápán jako aktivní projev politického názoru a přímý i nepřímý (třebaže i skrytý) boj proti nacistické okupaci. Když ale v poválečném Československu vznikl Československý svaz protifašistických bojovníků, stala se jeho členy (opět vcelku logicky) i řada osob, které byly během války nikoli aktivními bojovníky, ale oběťmi nacismu (přeživší z nacisty zničené obce Lidice apod.)

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Logo Antifašistické akce.

V současnosti se antifašismus také dělí podle otázky použití násilí na liberální antifašismus a na militantní antifašismus, který obhajuje použití násilí proti fašistům.[1] Nejznámějším organizací obhajující militantní antifašismus je Antifa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ORGANISE! for revolutionary anarchism, Magazine of the Anarchist Federation, Summer 2008, Issue 70

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]