Alexandr Dugin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexandr Dugin
Alexandr Dugin
Alexandr Dugin
Narození 7. ledna 1962 (53 let)
Moskva
Povolání filosof, geopolitik a politolog
Web dugin.ru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Geljevič Dugin (rusky Александр Гельевич Дугин; *7. ledna 1962 Moskva) je ruský publicista, politolog, sociolog, filosof, profesor Lomonosovy univerzity v Moskvě a ideolog tzv. eurasijského hnutí. Je autorem desítek monografií na nejrůznější témata a stovek článků.

Dugin stál společně s Eduardem Limonovem a Jegorem Letovem u zrodu Nacionálně-bolševické strany Ruska (1993); po neshodách s Limonovem z ní však odešel, maje blíže k pravicovější a nacionalističtější Nacionálně-bolševické frontě. Roku 2003 se stal zakladatelem a čelným představitelem Eurasijského svazu mládeže.

Duginova ideologie je obtížně popsatelná a postupně se mění. Je založena na ideji konzervativní revoluce, ruském nacionalismu, militarismu, tradicionalismu (mj. podpoře Ruské pravoslavné církve), antiliberalismu, antiamerikanismu ve smíšení s marxismem a s vlivy mnoha dalších směrů. Často je označována za fašistickou, což jiní[kdo?] popírají např. s poukazem na Duginův článek Apologie antifašismu, kde Dugin trvá na třídním boji s tím, že třída, za niž bojuje, není ruský národ, ale „ruská třída“.[1] Tento boj má dle Dugina metafyzický a mystický rozměr.

Dugin usiluje o znovupřipojení někdejších zemí SSSR k Rusku (při zachování ruské hegemonie). Jistou dobu podporoval Vladimira Putina, který však u něj klesl „ztrátou Ukrajiny“, když nezasáhl při tzv. Oranžové revoluci. V roce 2008, při válce v Jižní Osetii, se vyslovil pro obsazení Gruzie a zřízení proruské vlády.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. А.Г.Дугин: АПОЛОГИЯ АНТИФАШИЗМА Газета "Лимонка", 1997; "Русская Вещь", Арктогея, 2001.
  2. Последние публикации в формате RSS Если Кремль предаст братский народ Осетии, Россию ждет распад, а Путина – трибунал Novyj region, 8. 8. 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]