Alexandr Dugin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Dugin
Дугин, Александр Гельевич.jpg
Narození 7. ledna 1962 (57 let)
Moskva
Povolání filozof, geopolitik, politolog, profesor, sociolog, spisovatel a politik
Alma mater Moskevský letecký institut
Ministerstvo spravedlnosti Ruska
Novocherkassk State Academy of Melioration
Témata geopolitika, sociologie, politologie, filosofie a mezinárodní vztahy
Politická příslušnost Nacionálně bolševická strana Ruska
Eurasia Party
Manžel(ka) Jevgenija Jevgenijevna Děbrjanskaja
Vlivy Martin Heidegger
Halford Mackinder
Vladimir Iljič Lenin
Friedrich Nietzsche
Josif Vissarionovič Stalin
… více na Wikidatech
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Geljevič Dugin (rusky Александр Гельевич Дугин; * 7. ledna 1962 Moskva) je ruský politik, publicista, politolog, sociolog, filosof, bývalý profesor Lomonosovy univerzity v Moskvě (propuštěn v roce 2014[1]) a ideolog tzv. eurasijského hnutí. Je autorem desítek monografií na nejrůznější témata a stovek článků.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dugin stál společně s Eduardem Limonovem a Jegorem Letovem u zrodu Nacionálně-bolševické strany Ruska (1993); po neshodách s Limonovem z ní však odešel, maje blíže k pravicovější a nacionalističtější Nacionálně-bolševické frontě. Roku 2003 se stal zakladatelem a čelným představitelem Eurasijského svazu mládeže. Dugin byl též poslancem ruské Státní dumy.

Duginova ideologie je obtížně popsatelná a postupně se mění. Je založena na ideji konzervativní revoluce, ruském nacionalismu, militarismu, tradicionalismu (mj. podpoře Ruské pravoslavné církve), antiliberalismu, antiamerikanismu ve smíšení s marxismem a s vlivy mnoha dalších směrů. Často je označována za fašistickou, což jiní[kdo?] popírají např. s poukazem na Duginův článek Apologie antifašismu, kde Dugin trvá na třídním boji s tím, že třída, za niž bojuje, není ruský národ, ale „ruská třída“.[2] Tento boj má dle Dugina metafyzický a mystický rozměr.

Dugin usiluje o znovupřipojení někdejších zemí SSSR k Rusku (při zachování ruské hegemonie). Jistou dobu podporoval Vladimira Putina, který však u něj klesl „ztrátou Ukrajiny“, když nezasáhl při tzv. Oranžové revoluci. V roce 2008, při válce v Jižní Osetii, se vyslovil pro obsazení Gruzie a zřízení proruské vlády.[3]

Publikační činnost (výběr)[editovat | editovat zdroj]

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • Velká válka kontinentů (orig. 'Velikaja vojna kontinentov'). 1. vyd. V Praze : Adam Benjamin Bartoš, 2016. 51 S. Překlad: Břetislav Dejdar

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Russia This Week: Dugin Dismissed from Moscow State University? (23-29 June). www.interpretermag.com [online]. [cit. 2018-02-07]. Dostupné online. 
  2. А.Г.Дугин: АПОЛОГИЯ АНТИФАШИЗМА Archivováno 15. 10. 2007 na Wayback Machine Газета "Лимонка", 1997; "Русская Вещь", Арктогея, 2001.
  3. Последние публикации в формате RSS Если Кремль предаст братский народ Осетии, Россию ждет распад, а Путина – трибунал Novyj region, 8. 8. 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]