Ruská fašistická strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ruská fašistická strana
Российская фашистская партия
Logo
Datum založení26. května 1931
Datum rozpuštění1. července 1943
PředsedaKonstantin Rodzajevskij
ZakladatelN. I. Nikiforov
Ideologiefašismus, nacionalismus
Počet členů20 000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ruská fašistická strana (rusky Российская фашистская партия) byla politická organizace ruských emigrantů v Mandžusku, existující v letech 1931 až 1943.

Uniformovaní příslušníci strany v Charbinu roku 1934

V roce 1925 založil Nikolaj Nikiforov, profesor práva na univerzitě v Charbinu, Ruskou fašistickou organizaci, hlásící se k odkazu Pjotra Stolypina i k politice, kterou v Itálii prosazoval Benito Mussolini. V roce 1931 z ní vznikla Ruská fašistická strana, jejímž předsedou se stal bělogvardějský generál Vladimir Kozmin, kterého o rok později vystřídal Konstantin Rodzajevskij. Ideologií strany byl korporativismus, autoritarismus, pravoslaví, antikomunismus a antisemitismus, symboly byly svastika a dvouhlavý orel. Strana měla heslo „Bůh, národ, práce“, pozdrav „Sláva Rusku“, vlastní vlajku, hymnu i členskou uniformu, provozovala ženské, mládežnické i dětské organizace i vlastní fond shromažďující finanční prostředky na násilné svržení sovětského režimu, vydávala časopis «Нация» (Národ) a deník «Наш Путь» (Naše cesta). Konaly se čtyři stranické sjezdy, počet členů dosáhl v době největšího rozmachu dvanácti tisíc. V roce 1934 se strana spojila s Všeruskou fašistickou organizací, kterou vedl Anastasij Vonsjackij, spolupráce však byla brzy ukončena kvůli názorovým neshodám. Významným představitelem Ruské fašistické strany v Evropě byl Boris Tedli, žijící ve Švýcarsku.

Když v roce 1932 Japonci vytvořili loutkový stát Mandžukuo, začala s nimi Ruská fašistická strana spolupracovat a vytvořila vlastní brigádu v rámci Kuantungské armády. Členové strany se roku 1938 jako dobrovolníci zapojili do bojů proti SSSR v bitvě u řeky Chalchyn, Japonci s nimi počítali jako s představiteli státní správy na dobytých územích Sibiře. Poté, co sovětské jednotky pokus o invazi odrazily, byl roku 1941 uzavřen sovětsko-japonský pakt o neútočení, v němž se japonská vláda zavázala, že nebude podporovat protisovětské organizace na svém území, Ruská fašistická strana byla rozpuštěna roku 1943.

Po vítězství v sovětsko-japonské válce vstoupila Rudá armáda do Mandžuska. Rodzajevskij v té době začal podporovat Stalina, v jehož rozhodnutích viděl posun od komunistické ideologie k velkoruskému nacionalismu. Rozhodl se dobrovolně odejít do Sovětského svazu, kde mu bylo přislíbeno místo redaktora, ale byl zatčen a popraven.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Российская фашистская партия na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]