Antifa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Demonstrace Antifa, Bern, Švýcarsko

Antifašistická akce (zkratka AFA) je známá česká organizace, reprezentující radikální antifašistický směr. První Antifašistická akce byla vytvořena již v roce 1930 Komunistickou stranou Německa, a to jako obranná organizace proti rostoucímu nacistickému hnutí v zemi. Dnes působí skupiny AFA takřka po celé Evropě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název Antifa pochází z německého slova Antifaschismus a vznikl jeho zkrácením. Antifa znamená jednoduše antifašismus, avšak označují se tak také některé antifašistické skupiny - jejich název je pak doplněn jménem města či regionu, kde operují (např. Antifa Přerov, Ostrava atd.). Antifa skupiny zastávají obvykle tzv. militantní antifašismus. Tím se liší od jiných směrů v antifašistickém hnutí (např. od antifašismu liberálního nebo státního).

Antifa v ČR[editovat | editovat zdroj]

V Česku byla AFA založena v roce 1996. Česká AFA se zabývá propagačními, informačními a praktickými formami boje se všemi autoritářskými ideologiemi a skupinami usilujícími o jakékoli formy útlaku, v první řadě s neonacismem a ultrapravicí. Stejně tak vystupuje proti současnému systému, který podle ní přináší čím dál větší kontrolu nad životy lidí, drancování přírody a prohlubování sociální a ekonomické nerovnosti na celém světě. Česká AFA deklaruje, že násilí chápe "jako jeden z prostředků boje proti fašismu"…[1]

Od roku 2008 česká Antifašistická Akce mění svoji "politiku" a přestává pořádat veřejné demonstrace z důvodu zvýšené bezpečnosti jako reakce na údajné policejní represe. Místo toho se snaží monitorovat českou neonacistickou a chuligánskou scénu, jejichž příznivce či sympatizanty konfrontuje pomocí "přímých akcí".[2]

AFA sdružuje radikální antifašisty a antifašistky, kteří vytvářejí po celém území České republiky lokální autonomní skupiny, kde přednostně vyvíjejí svou činnost. Zároveň se dobrovolně sdružují do nadregionálních struktur, dle místa působnosti nebo oboru činnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Naše postoje [online]. Antifa, 2008-7-14, [cit. 2012-07-24]. Dostupné online.  
  2. JANOVSKÝ, Ivo. Výchova nácků v Čechách. Praha : Antifašistická Akce, 2013. 110 s.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]