Drahokam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Drahokam je minerál nebo minerální odrůda, který je cenný pro své výjimečné estetické vlastnosti a je používán na ozdobné účely.

Povinné vlastnosti drahokamu jsou:

  • nádherný lesk a barva
  • čistota
  • stálost
  • mechanická odolnost
  • vzácnost v přírodě

Cena[editovat | editovat zdroj]

Jejich cena závisí především na kvalitě, velikosti (udávané v metrických karátech) a vzácnosti, ale také na existenci umělých konkurenčních produktů (rubín, safír) a na momentální módě. Cena roste s velikostí. Cizorodé příměsky (včetně trhlinek a jiných porušení) cenu značně snižují.

Broušené diamanty – brilianty.

Hlavní druhy[editovat | editovat zdroj]

To však jsou jen ty obecně nejznámější drahokamy. Diamanty jsou čiré, růžové, žlutavé, modré, naoranžovělé a brousí se převážně do briliantového výbrusu. Je třeba upozornit, že diamant není výbrus. Nákup výbrusu briliantového typu může být vybroušeným sklem, křišťálem, bezbarvým safírem, zirkonem mátara, umělým zirkonem a briliant proto není totéž co démant.

Korundy, jsou to chromem barvené rubíny a safíry barev modré, žluté, oranžové, fialové, růžové, zelené a čiré. Nejcennější a nejproslulejší jsou kašmírské safíry. Safíry se těžily za renesance také v severních čechách, světově proslulé jsou kašmírské, barmské, z Laosu, Srílanky, a Afriky. Modré safíry se uměle dovypalují (Thajsko) nebo dozařují, aby kameny s méně kvalitní barvou obdržely lepší zabarvení. Ceny za karát jsou od několika dolarů a tisíce a statisíce dolarů. Karát je jedna pětina gramu. Oranžové a zvláště žluté safíry jsou levnější, avšak některé oranžové padparádža safíry jsou velmi ceněny. Rubíny ze Srí lanky a Barmy se cení mnohem výše než z Afriky, Vietnamu, Kambodži a Thajska, Afghánistánu a tu a tam Kašmíru. Spinely byly velmi ceněny a jsou nedílnou součástí královských korunovačních klenotů. Podle barvy se zvou balasrubín, rubínspinel, safírspinel, ametystspinel, almandinspinel. Beryly, za drahocenné se pokládají trávově zelené smaragdy (Kolumbie, Afrika, Pákistán, Ural,) akvamarín zelenomodré až blankytně modré barvy, zlatožluté heliodory, červený a růžový morganit a vorobjevit.

Vznik a výskyt[editovat | editovat zdroj]

Buď se těží v sekundárních nalezištích (říční a mořské náplavy nebo pouštní písky) nebo se získávají z mateřské horniny.

Získané kameny se upravují broušením a leštěním: neprůhledné druhy například tromlováním na oblé tvary, průhledné druhy na tvary s velkým množstvím fazet (rovných plošek).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]