Glyptika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Renesanční glyptika, vlastně kamej zobrazující Karla V.

Glyptika (z řec. glyfein, rýt, dlabat) je označení pro umělecké rytí či řezání tvrdých minerálů (drahokamů, polodrahokamů), kovu a skla. Člověk zabývající se glyptikou se nazývá glyptik, sbírky nazývané glyptotéky schraňují nejenom glyptiku, ale i sochy, zejména antické. Glyptiky se dělí na ty s negativním vzorem nazývané intaglie a s pozitivním vzorem nazývané kameje. Glyptika vznikla již ve starověku, doložena v Egyptě a Sumeru, velké popularity se tomuto umění dostalo v starověkém Řecku, odkud se dostalo do Itálie. Další rozmach byl v renesanci a na přelomu 18. a 19. století, kde se výrazné objevuje ve francouzském a ruském umění. Z českých glyptiků vynikl Josef Drahoňovský.

Postup[editovat | editovat zdroj]

Od antických dob se v technice rytí do drahých kamenů vlastně nic nezměnilo, snad jen to, že šlapací strojek někdy nahrazuje elektrický. Ale mnozí tvůrci, dává při zvlášť jemných a náročných pracích přednost strojku šlapacímu. Skloněn nad jednoduchým ryteckým strojkem, zadržuje glyptik dech a lehce se dotýká destičkou z drahého kamene roztočeného brusného kotoučku potřeného diamantovým prachem a makovým olejem. Jeden, deset, sto dotyků a pouhým okem stále není vidět patrnější výsledek. Ale pohled lupou by prozradil, že po půlhodině nesmírně citlivé práce vznikla jedna z nepatrných plošek, kterými glyptik vytváří v horském křišťálu, onyxu, topasu, záhnědě i v jiných drahých kamenech reliéf, zpravidla portrét. Přitom do otáčivého úchytu vlastně miniaturního soustruhu vsazuje různá kolečka, hrotité jehly, kuličkové nástavce.

Olej a prach vytvářejí černou kaši, která glyptikovi znemožňuje, aby sledoval postup a tvoří vlastně popaměti. Navíc pracuje v negativu. Kontrola je možná, až když očistí destičku drahého kamene a podívá se proti světlu, nebo když si v pokročilém stádiu vytvoří sádrový otisk. Něco opravovat se však nedá, každá chyba znamená zmaření díla. Právem se proto říká, že glyptik stojí před obtížným úkolem, jako kdyby měl někdo rychle a kategoricky psát, přičemž tužka by byla upevněna ve stěně a písař pohyboval po jejím hrotu velkým neprůhledným papírem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]