Světová výstava 1967

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo výstavy tvoří propojené lidské postavy, dá se v něm přečíst i M jako zkratka Montrealu

Světová výstava 1967 (také Expo 1967 podle oficiálního názvu 1967 International and Universal Exposition) se konala v Montréalu od 21. dubna do 17. října pod heslem „Člověk a jeho svět“. S více než padesáti miliony návštěvníků je dosud nejúspěšnější světovou výstavou v historii. Kanaďané ji uspořádali poté, co stáhla svoji kandidaturu Moskva,[1] a byla součástí oslav stého výročí sjednocení Kanady. Generálním komisařem výstavy byl Pierre Dupuy, bývalý velvyslanec ve Francii. Areál výstaviště byl vybudován na ostrovech Ile Notre Dame a Ile Sainte Hélène, kde vyrostl také futuristický obytný komplex Habitat 67. Na výstavě se prezentovalo 62 zemí, kromě toho byly otevřeny také nadnárodní pavilony věnované tématům jako zemědělství nebo kosmický výzkum. Součástí výstavy byl také velký hudební festival.

Aféru způsobila návštěva Charlese de Gaulla, při níž podpořil právo Québecu na nezávislost.[2]

Československý pavilon, který navrhl Miroslav Řepa, byl pátý nejnavštěvovanější.[3] Úspěch měl Třebechovický betlém, oltář Mistra Pavla z Levoče, kolekce českého skla, ale také nové vynálezy, jako interaktivní filmové představení Kinoautomat, které moderoval Miroslav Horníček, nebo tapisérie vytvořené technikou art protis.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Miroslav Horníček: Javorové listy. Olympia, Praha 1969

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10266819072-vypravej/ve-stopach-doby/1967/118-konala-se-svetova-vystava-expo-1967-v-montrealu/
  2. http://www.novinky.cz/cestovani/amerika/279210-montreal-nejvetsi-mesto-v-provincii-quebec.html
  3. http://www.pribehrozhlasu.cz/tenkrat-v-rozhlase/1967/1967_8

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]