Simon Vouet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Simon Vouet
Narození 9. ledna 1590
Paříž, Francie
Úmrtí 30. června 1649 (ve věku 59 let)
Paříž, Francie
Povolání malíř, návrhář
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Simon Vouet (9. ledna 1590, Paříž, Francie30. června 1649, Paříž) byl francouzský barokní malíř a návrhář, který pomáhal zavést italský barokní styl do Francie.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Paříži a studovat začal u svého otce, který byl také malířem. Byl přirozeným studentem - studoval a absorboval všechno, co se objevilo v prostředí kolem něj: carravaggiovské dramatické světlo, italský manýrismus, barvy Paola Veronese a umění Carracciho, Guercina a Guida Reniho. Vouetův nový styl byl zřetelně italský díky rokům studia, které strávil v této zemi (16131627). Studoval a žil převážně v Římě, kde se barokní styl v těchto letech vyvíjel, ale také navštívil Benátky a Bolognu, kde měla svou akademii rodina Carracciovců, Janov a Neapol.

Jako známý a respektovaný umělec se stal prezidentem římské akademie sv. Lukáše (Accademia di San Luca), když ho francouzský král Ludvík XIII.. zavolal zpět do Francie. V Paříži se stal osvěžující a dominantní silou, když maloval oltářní obrazy a alegorické výzdoby pro soukromé mecenáše. Jeho ateliér vychoval celou škálu francouzských malířů příští generace, a navzdory Vouetovým francouzským barokním malbám si udržel od začátku klasicistní zdrženlivost. Můžeme porovnat francouzské barokní umělce Philippa de Champaigne, Nicolase Poussin a především Charlese Le Bruna, jeho nejvlivnějšího žáka, který vytvořil všechny interiérové ​​dekorační malby ve Versailles a diktoval oficiální umělecký styl na dvoře krále Ludvíka XIV., ale který v žárlivosti nechal vyřadit Voueta z Královské akademie v roce 1648. Mezi další Vouetovi studenty patří Valentin de Boulogne, jeden z hlavních francouzských "Caravaggistů", Pierre Mignard, Eustache Le Sueur, Nicolas Chaperon, Claude Mellanie a vlámský umělec Abraham Willaerts.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

 • Crucifixion, 1622, Église du Gesù, janovského
 • Anges portant les Instruments de la Passion, 1626, Musée des Beaux-Arts et d'archeologa de Besançon, Besançon
 • Allegoria de la Richesse, 1630/1635, Louvre, Paříž
 • Les muses Uranie et Caliope, 1634, National Gallery of Art, Washington DC
 • Crucifixion, 1636/1637, Musée des Beaux-Arts de Lyon, Lyon
 • Vénus Endormie, 1630/1640, Szépművészeti Muzeum, Budapešť
 • Apollon et les Muses, 1640, Szépművészeti Muzeum, Budapešť
 • La Présentation de Jésus au Temple, 1641, Louvre, Paříž
 • Vierge à l'Enfant dite Vierge Hesselin, 1640/1645, Louvre, Paříž
 • Le Temps vaincu par l'Amour, kolem 1644, Musée des Beaux-Arts de Reims, Reims

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Saturn poražený Amorem, Venuší a Nadějí - krom posvátných námětů se Vouet věnoval také alegoriím. Prošedivělá postava Saturna drží v ruce kosu jako svůj atribut. Vedle jeho nohou ležící kotva připomíná Naději. Žena s odhalenou hrudí představuje Pravdu. Mladá žena vznášející se nad skupinou postav drží v ruce insignie moci a bohatství, které z ní dělají Fortunu, bohyni štěstí. Žena troubící na pozoun představuje Fámu, znamenající slávu, kterou právě zvěstuje troubením. Dramatický výjev září barevností a také ukazuje ekvivalenty alegorií. V Paříži, kam byl povolán Ludvíkem XIII. a kardinálem Richelieu uplatňoval své představy ideální krásy a vznešenosti nejen v oltářních obrazech, ale i v dekorativním stylu gobelínů a portrétů. [1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Simon Vouet na slovenské Wikipedii.

 1. BAUER, Hermann; PRATER, Andreas. Baroko. Příprava vydání Daniela Kumorová; redakce Jan Heller; překlad Michaela Váňová. Praha: Taschen/Slovart s.r.o. ISBN 978-3-8228-5283-5, ISBN 978-80-7209-907-8. Kapitola Saturn poražený Amorem, Venuší a Nadějí. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]