Philippe de Champaigne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Philippe de Champaigne
Narození 26. května 1602
Brusel
Úmrtí 12. srpna 1674 (ve věku 72 let)
Paříž
Povolání malíř
Významná díla Portrét kardinála de Richelieu
Vanitas
Ex-Voto
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Philippe de Champaigne (26. května 1602, Brusel12. srpna 1674, Paříž) byl francouzský barokní malíř, portrétista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Brabantském vévodství (na území dnešní Belgie), v chudé rodině. Vyučil se krajinářem u Jacquese Fouquièrese. Roku 1621 odešel do Paříže. Zde se stal jeho učitelem malířský mistr Nicolas Duchesne. Pod Duchesnovým vedením pracoval spolu s Nicolasem Poussinem na výzdobě Lucemburského paláce. Jeho úspěch u dvora byl tak velký, že na něj Duchesne začal žárlit a Champaigne se raději vrátil do Bruselu. Jakmile Duchesne zemřel, vrátil se Champaigne do Paříže a vzal si za manželku Duchesnovu dceru Charlottu.

Pracoval poté pro celou řadu osobností dvora, působil ve službách Marie Medicejské, krále Ludvíka XIII. i kardinála Richelieu, pro kterého pracoval například na výzdobě Kardinálského paláce. Roku 1648 se stal jedním ze čtrnácti zakládajících členů Académie Royale de Peinture. V pozdějších letech se dostal pod vliv náboženského hnutí jansenistů.

Velká část jeho obrazů je dnes v galerii Louvre v Paříži. Vzácný portrét jeho ženy Charlotty je ovšem k vidění v Moravské galerii v Brně.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]