Claude Joseph Vernet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Claude Joseph Vernet
Rodné jméno Claude Joseph Vernet
Narození 14. srpna 1714
Avignon
Úmrtí 3. prosince 1789
Louvre
Národnost francouzská
Povolání krajinář
Děti Carle Vernet
Příbuzní Jean-Antoine Vernet
Významná díla Kaskáda v Tivoli
Ovlivněný Bernardino Fergioni
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Claude Joseph Vernet známý také zkráceně jako Joseph Vernet (14. srpna 1714 - 3. prosince 1789) byl francouzský malíř.

Vernet se narodil v Avignonu. První malířské vzdělání získal od svého otce Antoine Verneta (1683-1753), zručného dekorativního malíře, kterému od svých čtrnácti let vypomáhal v důležitých částech jeho prací. Nicméně začala být zanedlouho pro Vernera tato práce nezábavná a tak se rozhodl pro svou ctižádost odjet do Říma. Při cestě na něj udělal dojem pohled na otevřené moře v Marseilleu, který do této doby pořádně neznal, což vedlo po jeho příjezdu k začátku studia u malíře, který se specializoval na malbu moří, Bernardina Fergioniho.

Ztroskotání (1759)

Postupem času začal Vernet poutat čím dál větší pozornost v uměleckých kruzích Říma. V Římě strávil následujících dvacet let, kdy maloval obrazy s přístavy, loďmi, bouřemi, ale také s otevřenou prosluněnou krajinou. V roce 1753 byl povolán do Paříže, kde dostal královským příkazem namalovat významnou sérii mořských přístavů Francie (nyní vystavena v Louvre v Musée national de la Marine), která ho nejvíce proslavila. Od roku 1746 až do své smrti začal významně přispívat na nejrůznější výstavy a o něco později se stal čestným členem akademie. Vernet zemřel 3. prosince 1789 ve svém pokoji v Louvre, téměř 4 měsíce po svých 75. narozeninách.

Mezi rodinou Vernetů vynikalo několik členů jako velice úspěšní malíři. Včetně Josepha Verneta a jiných to byl i jeho vnuk Horace Emile Jean Vernet (1789-1863) a nejmladší syn Antoine Charles Horace Vernet (17581835

Dnes je Joseph Vernet považován za největšího evropského malíře maríny 18.století jako pokračovatel tradice Claude Lorraina. Tomu odpovídají i ceny Vernetových děl, které na mezinárodním uměleckém trhu překročily hranici jenoho milionů dolarů a jsou ozdobou nejprestižnějších evropských sbírek.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Claude Joseph Vernet na anglické Wikipedii.Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Claude Joseph Vernet ve Wikimedia Commons