Claude Joseph Vernet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Claude Joseph Vernet
Rodné jméno Claude Joseph Vernet
Narození 14. srpna 1714
Avignon
Úmrtí 3. prosince 1789
Louvre
Národnost francouzská
Povolání krajinář
Děti Carle Vernet
Příbuzní Jean-Antoine Vernet
Významná díla Kaskáda v Tivoli
Ovlivněný Bernardino Fergioni
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Claude Joseph Vernet známý také zkráceně jako Joseph Vernet (14. srpna 1714 - 3. prosince 1789) byl francouzský malíř.

Vernet se narodil v Avignonu. První malířské vzdělání získal od svého otce Antoine Verneta (1683-1753), zručného dekorativního malíře, kterému od svých čtrnácti let vypomáhal v důležitých částech jeho prací. Nicméně začala být zanedlouho pro Vernera tato práce nezábavná a tak se rozhodl pro svou ctižádost odjet do Říma. Při cestě na něj udělal dojem pohled na otevřené moře v Marseilleu, který do této doby pořádně neznal, což vedlo po jeho příjezdu k začátku studia u malíře, který se specializoval na malbu moří, Bernardina Fergioniho.

Ztroskotání (1759)

Postupem času začal Vernet poutat čím dál větší pozornost v uměleckých kruzích Říma. V Římě strávil následujících dvacet let, kdy maloval obrazy s přístavy, loďmi, bouřemi, ale také s otevřenou prosluněnou krajinou. V roce 1753 byl povolán do Paříže, kde dostal královským příkazem namalovat významnou sérii mořských přístavů Francie (nyní vystavena v Louvre v Musée national de la Marine), která ho nejvíce proslavila. Od roku 1746 až do své smrti začal významně přispívat na nejrůznější výstavy a o něco později se stal čestným členem akademie. Vernet zemřel 3. prosince 1789 ve svém pokoji v Louvre, téměř 4 měsíce po svých 75. narozeninách.

Mezi rodinou Vernetů vynikalo několik členů jako velice úspěšní malíři. Včetně Josepha Verneta a jiných to byl i jeho vnuk Horace Emile Jean Vernet (1789-1863) a nejmladší syn Antoine Charles Horace Vernet (17581835

Dnes je Joseph Vernet považován za největšího evropského malíře maríny 18.století jako pokračovatel tradice Claude Lorraina. Tomu odpovídají i ceny Vernetových děl, které na mezinárodním uměleckém trhu překročily hranici jenoho milionů dolarů a jsou ozdobou nejprestižnějších evropských sbírek.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Claude Joseph Vernet na anglické Wikipedii.Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Claude Joseph Vernet ve Wikimedia Commons