Iluminace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o barevném obrazu ve středověkých rukopisech. Další významy jsou uvedeny v článku Iluminace (rozcestník).
Iluminace

Iluminace je výtvarný, barevný obraz ve středověkých rukopisech a také barevné iniciály. Člověk, který kreslí iluminace je iluminátor. Nejdříve autor napsal rukopis, jenž se potom dostal do rukou iluminátorovi.

Rukopisy byly většinou psané v latině a protože většina iluminátorů latinsky neuměla, a dokonce byla většina negramotná, tak museli autoři psát malá písmena i na místa, kde měla být iluminace, protože iluminátor by se mohl splést kvůli své neznalosti jazyka. Iluminátoři zdobili knihu písmeny uměleckého tvaru, která byla větší než ostatní a nacházela se většinou na začátku knihy, kapitoly či stránky. Barvu si iluminátor připravoval sám a nanášel ji v několika vrstvách kvůli odstínu. Nejprve vybarvil všechny motivy jedné barvy a potom přistoupil k další barvě.

Iluminace mají vlastně dávný původ již ve starověkém Egyptě, kde se svitky také zpestřovaly obrázky a našly se i v řeckých a koptských knihách ze 4. století př. n. l., ale příznačně se rozvinuly až ve středověku. Původní antické iniciály byly převážně geometrických tvarů a občas je nahrazovaly rostlinné prvky. Ve středověku občas iluminace pokračovaly až po okrajích stránky. Ale protože později se ukázalo, že psaní a dokreslování rukopisů zabírá moc času, zůstávala většina rukopisů nezdobena. V románském období byly iluminace využívány prakticky jen v Bibli a v církevních knihách. Přibližně od poslední čtvrtiny 13. století, kdy v českých zemích gotika už zdomácněla se začaly objevovat i knihy světské – kroniky, legendy, rytířská veršovaná epika, cestopisná či vzdělávací literatura a mnohým z nich se dostávalo bohaté a krásné výzdoby. Dílny Arabů, Peršanů, Turků a Indů vyznávajících islám dosahovaly od počátku 15. století vrcholné úrovně iluminace, jejichž převážně modře a zlatě provedené miniatury se řadí k nejkrásnějším na světě. Z našich panovníků měli iluminace velice rádi Karel IV., Eliška Rejčka a snad největším ctitelem iluminovaných knih byl Václav IV. Hodnota iluminovaných rukopisů je mnohem větší než hodnota knih tištěných. Nový inspirační popud přišel na přelomu 15. a 16 století, kdy mnohé knihy poznamenala přicházející renesance. Takřka souběžně se však ale ohlásil knihtisk, šíří se tak první tištěné knihy a umění iluminace pozvolna odumírá.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]