Sainte Chapelle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sainte-Chapelle du Palais
Čelní pohled na Sainte-Chapelle
Čelní pohled na Sainte-Chapelle
Místo
Stát Francie Francie
Region Île-de-France
Department Paříž
Obec Paříž
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev Římskokatolická církev nepoužívána od revoluce
Status Kaple
Architektonický popis
Stavební sloh Gotická architektura
Výstavba 1242-1248
Specifikace
Odkazy
Adresa 4 boulevard du Palais
75001 Paris
Oficiální web http://sainte-chapelle.monuments-nationaux.fr
Kód památky PA00086001

Sainte-Chapelle (česky Svatá kaple) je gotická kaple postavená v letech 12431248 na přání francouzského krále Ludvíka IX.. Dnes se nachází uvnitř komplexu Justičního paláce na pařížském ostrově Île de la Cité.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původním účelem kaple bylo přechovávání vzácných relikvií, především trnové koruny, kterou Ludvík IX. získal díky složité obchodní transakci.

Socha Ludvíka IX.

Trnová koruna patřila zchudlému latinskému císaři Balduinovi, který ji francouzskému panovníkovi nabídl. Poslové však po příjezdu do Konstantinopole zjistili, že vzácná relikvie se dostala zástavou do rukou benátského kupce. Ludvíkovi se podařilo korunu vykoupit, stálo jej to však nemalé jmění. Do Paříže byla přivezena roku 1241 a roku 1248 byla kaple v podobě relikviáře dokončena.[1] Několika posvátnými trny z Kristovy mučednické koruny obdaroval Ludvík IX. i další mocné evropské vládce.[2]Jedním z obdarovaných byl i český král Přemysl Otakar II., kterého dar inspiroval ke stavbě cisterciáckého kláštera Sancta Corona.

Architektem této stavby byl pravděpodobně Pierre de Montreuil, architekt kláštera Saint-Germain-des-Prés, který navrhl dvě kaple nad sebou a ty byly vysvěceny v roce 1248.

Architektura kaple[editovat | editovat zdroj]

Horní kostel odpovídá vyšším základům, nad nimi se otevírají prostorná okna, ukončená v gotickém horotu. Příkrá šikmá střecha je ozdobena delikátní mramorovou balustrádou a i tento elegantní výtvor architektury je korunován štíhlou věží vysokou 75 metrů. Další dvě štíhlé věžičky byly postaveny po stranách průčelí, kterému předchází podloubí, převýšené velkou rozetou, pocházející z 15. století a představující náměty Apokalypsy. Celé dílo je poznačeno takovou lehkostí, že i jednotlivé stavební prvky ztrácí svoji soudržnost a mohou být srovnávány s jemnou výšivkou či krajkou. Žebrování se zjemní, špičky věží se zúží tak, jakoby se pomalu začala ztrácet architektura, přenechávající místo barevně vyskleným oknům.


Dolní kaple Je vysoká téměř 7 metrů a obsahuje tři chrámové lodi, z kterých ta prostřední, ve srovnání s těmi malými po stranách, je přímo obrovská.

Motiv trojlaločného oblouku, podepřeného malými sloupy, obíhá podél všech stěn. V pozadí je vidět polygonální apsida. I zde, stejně tak jako v Horní kapli, nad vším převládá ohromující bohatá různobarevná dekorace jakoby vylučující význam architektury, která se mění v jednoduchý nosný element dekorativních maleb.

Horní kaple

Po vnitřních schodech se z Dolní kaple vystoupí do vzácné šperkovnice a velkolepého relikviáře, kterým je Horní kaple. Má pouze jednu chrámovou loď. Je široká 17 m a vysoká 20,5 m. Vysoká plinta, obíhající kolem celého obvodu kostela, je přerušena mramorovými arkádami a v některých místech i hlubokými výklenky. Ve třetím poli mezi sloupy se nacházejí dva výklenky, vyhrazeny králi a jeho rodině.

Každý z dvanácti pilířů je ozdoben sochou jednoho z apoštolů, pocházející ze 14. století. Jemná architektura dovoluje přítomnost velkých skleněných oken, vysokých 15 m. V umění románského období se užívala téměř skrytá místa k umístění malířských děl, uvnitř oblouku nebo pod širokou klenbou. Zde je malba na okenních tabulkách a ozařuje svými vzácnými odstíny celý kostel. Patnáct vitráží Sainte-Chapelle se svými 1134 výjevy pokrývá povrch 618 m2, pochází ze 13. století a ilustruje, jak v nádheře barev, tak i v rozrušeném a horečném stylu, biblické a evangelické scény.

Některé originály vitráží ze Sainte-Chapelle jsou umístěny v Musée de Cluny.[3] Kaple je považována za skvost rayonantní gotiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KIDSON, Peter. Románské a gotické umění. Praha : Artia, 1973. S. 118.  
  2. VANÍČEK, Vratislav. Velké dějiny zemí Koruny české, svazek III. 1250–1310. Praha : Paseka, 2002. ISBN 80-7185-433-6. S. 272.  
  3. HANNANOVI, Bill a Lorna. Paříž a okolí. Brno : Barrister&Principal, 2004. ISBN 80-86598-96-9. S. 17.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]