Lampion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zavěšené lampiony
Lampion před japonskou restaurací zve na okonomijaki

Lampion je papírová svítící ozdoba. Lampiony mohou být různých tvarů, velikostí a konstrukcí. Nejjednodušší typ je papírový vak se svíčkou uvnitř. Složitější typy jsou skládací, mají bambusový nebo kovový rám a jsou pokryty tuhým papírem.

Lampion může fungovat i na principu malého horkovzdušného balónu, kdy zapálený malý hořák ve spodní otevřené části lampionu zahřívá vzduch v horní uzavřené části, a tím celý lampion nadlehčuje. Takový lampion se nazývá lampion štěstí. Jeho neuvážené vypuštění je nebezpečné.[1]

Používají se zejména v Číně a Japonsku a jejich kulturních enklávách po celém světě při oslavách a před obchody, kde přitahují pozornost. V Japonsku se jim říká čóčin (提灯) a píše se na ně zvláštním stylem písma zvaným čóčinmodži (提灯文字).

V hispánských komunitách je o Vánocích tradicí vkládat svíčky do řady malých papírových pytlíků.

Červené lampióny se často pojí s nevěstinci.

Lampionové průvody[editovat | editovat zdroj]

Lampion používaný v průvodu

Lampionové průvody, jejichž účastníci nosí lampiony, svíčky nebo jiná světelná zařízení, se konají se na celém světě k různým příležitostem převážně náboženského, manifestačního či vzpomínkového charakteru.

V Československu se v období socialismu lampionové průvody s povinnou účastí žáků základních škol konávaly v předvečer 9. května a hlavně 7. listopadu (výročí VŘSR), a to obvykle k místnímu památníku padlých rudoarmějců, organizovala je místní pionýrská organizace.[2] V 60. letech se na závěr lampionového průvodu ve velkých městech někdy konal i ohňostroj.

V České republice se v současnosti přeneslo konání lampionového průvodu na data blízká k 7. listopadu. Vznikl tak průvod na Den vzniku samostatného československého státu (28.10.), Halloweenský (31.10.), Svatomartinský (11.11., v Německu jde o „Martinssingen“) či na Den boje za svobodu a demokracii (17.11.).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. iDnes.cz [online]. 2013-07-07 [cit. 2013-07-07]. Dostupné online. (česky) 
  2. ČINÁTL; KAMIL. Věčné časy. Praha: Respekt, 2009. ISBN 978-80-87331-01-9. Kapitola Názvosloví totality, s. 141-169. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]