Petr Žitavský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Žitavský
Narození 1275
Žitava
Úmrtí 1339 (ve věku 63–64 let)
Praha-Zbraslav
Povolání spisovatel a historik
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Petr Žitavský (něm. Peter von Zittau), (*1260-1275, Žitava, † 1339, Zbraslav) byl vzdělanec, diplomat, letopisec a politik, ale především cisterciácký řeholník a opat zbraslavského kláštera německého původu.

Byl třetím opatem zbraslavského kláštera. Po Otovi z Durynska pokračoval ve psaní Zbraslavské kroniky, ve které není popsána historie od potopy světa, jak je tomu třeba v Kosmově kronice (ta je totiž kronikou českou, Čechů, zatímco Zbraslavská kronika se soustřeďuje jen na dobu, kterou její autoři sami prožili), ale začíná vzpomínkou na Přemysla II. Otakara a životopisem Václava II. a popisuje události do roku 1338. Ota ji dovedl do doby před korunovací Václava II. a Petr je autorem zápisů od této doby do roku 1338 s tím, že revidoval i Otovy zápisy. Vytvořil nejvyspělejší kroniku středověkých Čech s názvem Chronicon aulae regiae (Kronika síně královské), vyznačující se svou objektivností. Později z ní čerpali i kronikáři Karla IV.

Coby cisterciák byl obhájcem Přemyslovců. Jako rádce se spolupodílel na misi k císaři Svaté říše římské během interregna 1306–1309, kdy se česká šlechta dožadovala sňatku Elišky Přemyslovny se synem císaře Jindřicha VII., Janem Lucemburským. Ke sňatku došlo roku 1310. Zpočátku krále Jana hodnotil velice pozitivně, ale později vypukly spory mezi Eliškou a Janem, přičemž Petr zůstal věrný Přemyslovcům a stál na straně Elišky, což se odráží i v zápisech z tohoto období.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Jméno Petra Žitavského bylo umístěno pod okny Národního muzea v Praze spolu s mnoha dalšími, viz Dvaasedmdesát jmen české historie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zbraslavský opat
Předchůdce:
Konrád z Erfurtu
13161339
Petr Žitavský
Nástupce:
Kristián z Lamberka