Loď (architektura)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šedou barvou je v půdorysu chrámu vyznačeno umístění hlavní lodě. Po stranách hlavní lodě jsou lodě boční, kolmo na hlavní loď je příčná loď neboli transept

Termínem loď se v architektuře označuje podlouhlý prostor zaklenutý klenbami. Pokud má prostor více lodí než jednu, bývají od sebe jednotlivé lodě zpravidla odděleny řadou sloupů či pilířů, tvořících arkádu.

Podle umístění (a rozměrů) jednotlivých lodí mluvíme o hlavní a bočních lodích. Je-li hlavní loď vyšší než boční lodě a v horní části stěny (nad arkádami) jsou prolomena okna, nazýváme stavbu bazilikou a mluvíme o tzv. bazilikálním uspořádání. Pokud není hlavní loď vyšší o takový úsek zdiva, aby bylo možné (vzhledem k existenci krovů nad bočními loděmi) prolomit okna, mluvíme o nepravé bazilice. Pokud jsou všechny lodě stejně vysoké, mluvíme o síňovém uspořádání.

Loď, která je kolmá na ostatní lodě, se nazývá příčná loď. Místo, kde se lodě protínají, se nazývá prostě křížení.

Termín „loď“ se v architektuře používá většinou pro sakrální prostory, například kostely, ovšem ne výhradně. Možné je například použití tohoto termínu i u jiných (většinou historických) staveb, například u masných krámů, pivovarů nebo rozsáhlých sklepů. Též se používá zcela běžně i u stanic metra.

Pokud má stavba pouze jednu loď, nazýváme ji také jednolodím, pokud jsou lodě dvě, jedná se o dvojlodí. V případě tří lodí pak trojlodí, pětilodí atd. V takovém případě můžeme použít i termín vícelodí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související článek[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]